Posłowie odrzucili propozycje mówiące o odroczeniu wejścia w życie elektronicznej ewidencji odpadów (Bazy danych o odpadach – BDO). Prawo i Sprawiedliwość chce jednak, aby przez pierwsze pół roku działania systemu można było korzystać także z ewidencji “papierowej”.

Baza danych o odpadach (BDO), czyli elektroniczna ewidencja odpadów, od 1 stycznia 2020 r. stanie się obowiązkiem podmiotów gospodarujących odpadami. Stanie się tak mimo projektu złożonego przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15.

Sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła w czwartek projekt nowelizacji, która zakładała wejście w życie BDO dopiero od 2021 r. Negatywna opinia to efekt wad prawnych, które znalazły się w projekcie PSL i Kukiz’15.

Członkowie komisji z klubu PiS zadeklarowali jednocześnie, że jeszcze w tym roku ma pojawić się nowy projekt, który pozwoli przez pierwsze pół roku stosować równolegle ewidencję papierową i elektroniczną. Projekt ma trafić na pierwsze obrady Sejmu w styczniu – zapowiedziała poseł Anna Paluch, zastępca przewodniczącego komisji.

Oznacza to, że od 1 stycznia wszystkie zobligowane do tego firmy będą musiały korzystać z systemu BDO. Ewentualny okres przejściowy wejdzie w życie dopiero po uchwaleniu odpowiedniej ustawy.

Równolegle w Ministerstwie Klimatu trwają prace nad rozporządzeniem, dzięki któremu obowiązek rejestracji i obsługi BDO ominie 1,5 mln firm w Polsce. Chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzające odpady niebędące odpadami komunalnymi, w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Sławomir Mazurek, wiceminister klimatu ocenił na ostatniej konferencji prasowej, że BDO będzie “ułatwieniem dla przedsiębiorców”.

Czytaj więcej

19 Komentarze

  1. to jest istny dramat
    od 1 stycznia zwykły kowalski nie będzie mógł zamówic kontenera na odpady bo nie jest zarejestrowany i nie ma nr rejestrowego.To jest kpina co oni wymyślają niemcy jak o tym usłyszeli to złapali się za głowę.
    Jest to straszne utrudnienie dla społeczeństwa

    • Jako osoba fizyczna przekazująca odpady nie podlegasz BDO i przekazanie odbywa się na starych warunkach. Firma odbierająca musi tylko to ująć w kartach ewidencji

Skomentuj