Projekt rozporządzenia, które przewiduje zwolnienie mikro, małych i średnich przedsiębiorców z obowiązku prowadzenia ewidencji niektórych rodzajów odpadów wytwarzanych w niewielkich ilościach trafił do konsultacji publicznych w sobotę 14 grudnia z rąk Michała Kurtyki, ministra klimatu. Projekt dotyczy sektora drobnych usług i handlu detalicznego.

Aż 1,5 mln przedsiębiorców z sektora MŚP może zostać zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania odpadów. Są to głównie przedsiębiorcy wytwarzający odpady nie będące odpadami komunalnymi, w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

W skład tej grupy wchodzą np. odpady opakowaniowe (0,2 – 1 tony określonego rodzaju wytworzone w skali roku), dyski komputerowe i CD (do 50 kg), przeterminowane produkty spożywcze (do 0,1 tony), odpady budowlane (5-10 ton w zależności od rodzaju), trociny, wióry (do 20 ton rocznie). Kilkakrotnie wzrosną też limity ilości zużytych baterii, akumulatorów i zużytego sprzętu elektronicznego, które uprawniają do zwolnienia z ewidencjonowania tych odpadów.

Rozporządzenie zostało 14 grudnia przekazane do 3-dniowych konsultacji. Ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Czy małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną wyłączone z BDO? Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju zapowiadała niedawno, że „być może taki gest zostanie wykonany”.

Z kolei posłowie PSL-Kukiz’15 wnieśli projekt nowelizacji zmieniającej ustawę o odpadach. Chcą, żeby elektroniczna ewidencja odpadów zaczęła funkcjonować od 2021 r., a nie tak jak ustalono wcześniej – 1 stycznia 2020 r.

Czytaj więcej

10 Komentarze

  1. Mikroprzedsiebiorcy budują budżet w tym kraju są jedynym pewnym i sciagalnym płatnikiem podatku a ciągle wymyślanie jest bzdurne prawo które obowiązuje od kilku lati utrudniają funkcjonowanie małych firm. A my dowiadujemy się na ostatnią chwilę że znów coś trzeba zrobic jeszcze o grożą nam sankcje finansowe jesli tego nie zrobimy.Co ciekawe nawet nowo powstale podmioty dofinansowane przez PUP nie mialy pojecia o BDO. Ale cóż mieszkamy w Polsce trzeba przywyknąć albo wyemigrowac

  2. Potrzebne to wszystko jak koziej dupie trąba.. Ja już nie mam czasu zajmować się prowadzeniem firmy i obsługą klientów bo siedzę większość czasu w papierach i czytam te wszystkie bzdurne przepisy. Ta cała kwestia odpadów jest tak zamotana, że trzeba by zatrudnić specjalistę który by to wszystko ogarnął.. Chyba lepiej będzie zamknąć działalność i iść do opieki społecznej niż pracować i płacić podatki!! Dość już tych kłód pod nogi mikroprzedsiębiorców!!!

Skomentuj