Posłowie PSL-Kukiz’15 wnieśli projekt nowelizacji zmieniającej ustawę o odpadach. Chcą, żeby elektroniczna ewidencja odpadów zaczęła funkcjonować od 2021 r., a nie tak jak ustalono wcześniej – 1 stycznia 2020 r.

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że obowiązek ewidencji w internetowej bazie danych rodzi wiele problemów, gdyż osoby zobowiązane do rejestracji w systemie nic o tym obowiązku nie wiedzą.

BDO to duży kłopot dla przedsiębiorców

Jak wskazują posłowie PSL-Kukiz’15 problem dotyczy braku jasnych wytycznych w sprawie, kto musi zarejestrować się w BDO. Kłopot też stanowi ewidencjonowanie odpadów w systemie. Wprowadzono również kłopotliwy obowiązek określania rodzajów oraz wagi odpadów.

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą wysokie kary dla przedsiębiorców. Za brak rejestracji, nieumieszczanie numeru BDO na dokumentach czy brak ewidencji grozi kara od 5 tys. do 1 mln zł.

Posłowie PSL-Kukiz’15 proponują wydłużenie okresu vacatio legis o 12 miesięcy. Ich zdaniem pozwoli to w sposób prawidłowy wprowadzić w życie projektowany system rejestracji. Umożliwi też przeprowadzenie odpowiednich szkoleń dla przedsiębiorców również w niewielkich firmach.

Pozytywne skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne – to wszystko zakłada proponowany projekt. Zdaniem pomysłodawców nie powoduje on skutków finansowych po stronie budżetu państwa ani samorządów. Projekt, zdaniem twórców, nie wymaga wydania aktów wykonawczych i jest zgodny z prawem UE.

BDO od 1 stycznia

Ewidencja odpadów oraz ich sprawozdawczość od 1 stycznia 2020 r. odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Wcześniej funkcjonowała wersja testowa systemu, a od 16 grudnia ma być dostępna wersja “produkcyjna” – pełna.

System umożliwi uzyskanie aktualnej informacji na temat ilości odbieranych, zbieranych i transportowanych odpadów oraz miejsca ich przekazania i przetwarzania. Operacje będą realizowane na bieżąco.

Polska tworzy całkowicie od podstaw własny system BDO. Projekt jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ścisłej współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Kolejne szkolenie organizowane przez redakcję miesięcznika “Przegląd Komunalny” „Elektroniczna ewidencja odpadów w systemie BDO” odbędzie się we Wrocławiu.

Czytaj więcej

14 Komentarze

 1. Tytuł artykułu wprowadza w błąd, jacy posłowie chcą zmian, kilku posłów z PSL..
  Jak PSL chciał zaproponować zmianę ustawy, to mógł trochę się zastanowić co dalej, samo przesunięcie terminu o rok nic nie zmienia. A jak ma teraz wyglądać sprawozdawczość, KPO, przecież przepisy obecnie obowiązujące zostały już wygaszone.

 2. Tkz ja czyli klikacz jestem w kompie obcykany ale to jest jakiś żart ;)))) ;)))))
  Będzie będzie się działo że się zes……

 3. Moja firma właśnie się wypaliła
  Nie będę tego robić !!!
  NIECH ROBIĄ CI CO SIĘ LEPIEJ ZNAJĄ W PRAKTYCE
  i nie chodzi o to że się boję
  Zwyczajnie nam dość tych pretensjonalnych ludzi po każdym przetargu JA PŁACE A MI SMIECI NIE ZABRALI
  Ale dlaczego nie zabrali ?
  NIE ZABRALI BO PAN/PANI nie mieli wystawione
  Lub poprostu ZŁA SELEKCJA

  Kto pisze te ustawy prawnik który się nie zna na wywożeniu

  JA MAM DOSYĆ

Skomentuj