Integracja JPK VAT i BDO nastąpi najszybciej w 2022 r. – wynika z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Weryfikacja danych wprowadzanych do Bazy danych o odpadach przez plik JPK VAT ma pomóc w walce z szarą strefą.

Weryfikację danych o gospodarce odpadami przy pomocy danych z JPK VAT zakłada projekt zmiany ustawy o odpadach opublikowany przez Ministerstwo Klimatu we wrześniu tego roku. Resort ocenia, że w ciągu 10 lat przyniesie to finansom publicznym dodatkowe 20 mld zł.

– Jeżeli chodzi o (…) datę wejścia w życie modułu (integracji JPK VAT z BDO – red.), to na pewno nie wejdzie on w życie 1 stycznia 2021 r. – powiedziała Dominika Tocka kierująca zespołem BDO w Departamencie Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas spotkania on-line Zespołu Roboczego ds. Recyklingu i Gospodarki Odpadami Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


Więcej na temat BDO podczas szkolenia on-line organizowanego przez firmę Abrys.


Weryfikacja w BDO za pomocą faktur VAT to element nowelizacji ustawy o odpadach szykowanej przez resort (tzw. UD33). Część jej zapisów ma jednak wejść w życie już 1 stycznia 2021 r., o ile proces legislacyjny przebiegnie sprawnie – powiedział Marek Goleń, ekspert w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – Jeśli chodzi o integrację JPK z BDO to ma zostać przesunięte na kolejny rok – potwierdził.

Poniżej prezentujemy pełny zapis z omawianego spotkania (wypowiedzi nt. integracji JPK VAT z BDO padły ok. 37 minuty nagrania):

Jednolity Plik Kontrolny VAT ma weryfikować dane o odpadach

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

 1. ekolog puknij sie glowa w sciane. Juz i tak nie mamy kiedy faktycznie pracowac i zarabiac bo tylko slęczymy nad bdo, które jest wadliwe i chyba napisane przez 5 latka. Szukaja lewych smieci tam gdzie ich nie ma a nie walcza z faktycznym problemem odpadowym.

 2. Integracja JPK z BDO przesunięta na następny rok, a później
  na następny rok, na następny i tak ile się da, kiedy się zresztą da.
  Dajcie sobie “Państwo” spokój, bo jest to już niesmaczne.
  A, że jakieś 20 mld pójdzie się rypać ( słownictwo strajkowe ),
  to przecież pikuś, a może nawet małe miki.
  My te miliardy zapłacimy w czynszach.
  Myślałem sobie, miałem nawet taki sen, że a nuż się coś zmieni.
  A tu zwyczajowo, stary chłop a głupi.

Skomentuj