„31 lipca 2024 r. czas mojej pracy w Wodociągach Białostockich dobiegnie końca. Z żalem żegnam się z każdym z Was, mając nadzieję, że największe sukcesy wszyscy mamy jeszcze przed sobą. Chcę Wam wszystkim serdecznie podziękować za współpracę, świetną atmosferę, którą tworzyliście na co dzień i ciekawe wyzwania zawodowe, z jakimi miałam okazję mierzyć się w Wodociągach” – podsumowuje kończący się etap swojej pracy Beata Wiśniewska.
Czas niełatwych wyzwań
Za prezesury Beaty Wiśniewskiej Wodociągi Białostockie sp. z o.o. zaliczały się do grupy krajowych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które starając się o zmianę stawek taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, weszły w spór sądowy z taryfikatorem – Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”.
Dodajmy, że w ówczesnych uwarunkowaniach polityczno-rządowych była to batalia o zachowanie możliwości prawidłowego funkcjonowania spółki z potencjalną perspektywą utraty zdolności do wypełniania podstawowych zadań, takich jak zachowanie ciągłości dostaw i utrzymanie jakości dostarczania wody pitnej, a także odbioru oraz oczyszczania ścieków.
Jak zauważa Beata Wiśniewska, wnioskowane podwyżki taryf były koniecznością, szczególnie że strata na sprzedaży w bilansie spółki, pod koniec 2021 roku wyniosła ponad 3 mln złotych, a na koniec kwietnia 2022 roku odnotowano już blisko 8,2 mln. zł strat.
Przełom w sprawie taryf dla Wodociągów Białostockich dokonał się w czerwcu 2024 roku, kiedy to spółka uzyskała zgodę na dokonanie podwyżek taryf o prawie 35 proc. dla wody i 65 procent dla ścieków.
Realizacja działań prorozwojowych
Mimo powyższych trudności, Wodociągi Białostockie sprawowały powierzone im funkcje. Podejmowały też działania prorozwojowe. Przykładem tego jest m.in. realizacja projektu pod tytułem „Budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Pietraszach” z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 2 648 695,25 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, osi priorytetowej V. Gospodarka niskoemisyjna, w ramach działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii.
W powyższym okresie, Beacie Wiśniewskiej powierzono również funkcję prezesa Stowarzyszenia Wodociągi Podlaskie.
Beata Wiśniewska dała się też poznać jako zaangażowana ekspertka branży wod-kan. i prelegentka oraz uczestniczka wielu wydarzeń organizowanych przez ABRYS Sp. z o.o.
Na obecnym etapie wiadomo, że stanowisko wiceprezesa Wodociągów Białostockich objął Przemysław Tuchliński, były wiceprezydent Białegostoku. Będzie on drugim wiceprezesem wodociągach obok Jarosława Poniatowicza.
Komentarze (0)