Belgia pozwana przed TSUE za nadmiar azotanów w wodzie

Belgia pozwana przed TSUE za nadmiar azotanów w wodzie
Bartłomiej Leśniewski
16.02.2023, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
1

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Belgii do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niepodjęciem przez ten kraj wystarczających działań w sprawie zanieczyszczenia azotanami wód.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Oskarżenie dotyczy sytuacji w Walonii – jednego z trzech regionów federalnych.

Azotany na celowniku

W komunikacie informującym o skierowaniu sprawy do TSUE, KE przypomniała, że zgodnie z dyrektywą azotanową państwa członkowskie powinny monitorować swoje wody i identyfikować te, które są lub mogą być dotknięte zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.

Państwa UE mają również obowiązek wyznaczenia obszarów rolnych, w których dochodzi do odpływu do tych wód, jako stref narażonych na zanieczyszczenia azotanami oraz ustanowienia odpowiednich programów działania w celu zapobiegania zanieczyszczeniu i jego ograniczaniu. Plany te muszą być poddawane przeglądowi lub zmianie co cztery lata, aby mogły zachować adekwatność względem zakładanych celów.

“Program działań mający zastosowanie w regionie Walonii pochodzi z 2014 roku i powinien zostać zmieniony w 2018 roku. Zanieczyszczenie azotanami nadal rośnie w około 30 proc. monitorowanych stacji wód podziemnych, a władze belgijskie nie uwzględniły jeszcze w swoim programie działań obowiązkowych środków mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniu azotanami i jego ograniczanie” – ustaliła KE, podejmując w związku z tym decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Belgii do TSUE.

Dwa miesiące na odpowiedź

Ponadto KE wszczęła przeciwko Belgii postępowanie naruszeniowe w sprawie zanieczyszczenia azotanami we Flandrii.

“Jakość wód w Regionie Flamandzkim znacznie się pogorszyła i jest obecnie jedną z najgorszych w UE – wszystkie wody powierzchniowe znajdują się w stanie eutrofii. Kolejne plany działania dotyczące azotanów dla Flandrii od 2015 roku nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W związku z tym Komisja wzywa Belgię do natychmiastowego podjęcia koniecznych wzmocnionych działań. Belgia ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć” – podsumowała KE.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Komentarz #229067 dodany 2023-02-16 13:15:02

Noo tylko czekać na kwoty jakie położą komunalne państwowe firmy

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024