Firma Vattenfall buduje w Berlinie gigantyczną wieżę termosową. To kolejny pomysł na złagodzenie skutków kryzysu. Wieża ma magazynować energię uzyskaną dzięki OZE. Pobierać w momencie nadprodukcji – oddawać, gdy produkcja energii zwalnia.

Wieża – termos ma wysokość 45 metrów  może pomieścić do 56 milionów litrów gorącej wody. – Działając skutecznie jak duża bateria, gigantyczny zbiornik odbiera nadmiar energii elektrycznej z sieci produkowanej przez odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce. Energia ta będzie wykorzystywana do podgrzewania wody do temperatury prawie wrzenia – opisuje „Tweak Town”.

Kapryśne OZE

– Odnawialne źródła energii takie jak elektrownie wiatrowe czy słoneczne charakteryzują się jednak tym, że w zależności od warunków pogodowych albo generują energię, albo nie. Co więcej, turbiny wiatrowe czasami generują więcej energii niż sieć energetyczna jest w stanie przyjąć i wtedy konieczne jest wyłączanie turbin wiatrowych – opisuje „Spider’s Web”.

Jak opisuje portal – tutaj właśnie pojawia się gigantyczny termos wypełniony wodą. To właśnie on jest w stanie przejąć nadmiar energii. 56 mln litrów wody ma pojemność cieplną rzędu 200 megawatów. Nadmiar energii elektrycznej np. z turbin wiatrowych wykorzystywany jest do podgrzewania wody w zbiorniku. Izolacja zbiornika jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez około 13 godzin blisko temperatury wrzenia.

Berlińskie testy

Jak wskazują eksperci w trakcie lata budowany zbiornik będzie w stanie zaspokoić większość ciepłej wody wykorzystywanej w Berlinie, zimą natomiast zmniejszy zapotrzebowanie na gorącą wodę o 10 procent. Dodatkową korzyścią z korzystania z takich instalacji jest redukcja ilości emitowanego w procesie ogrzewania wody dwutlenku węgla. – Sprawdza się stara maksyma mówiąca, iż potrzeba matką wynalazku. Być może już wkrótce termosy na gorącą wodę będą rosły jak grzyby po deszczu nie tylko w Niemczech i w Holandii, ale także i w innych krajach Europy – komentuje „Spider’s Web”.

– Ze względu na swoje położenie geograficzne region Berlina jest bardziej zależny od rosyjskich paliw kopalnych niż inne części Niemiec. Dlatego naprawdę się tu spieszymy. Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny uczą nas, że musimy być jeszcze szybsi Po pierwsze, aby stać się neutralnym dla klimatu, a po drugie, aby uniezależnić się od importu energii – powiedziała w wywiadzie dla Associated Press Bettina Jarasch, wiceburmistrz Berlina.

Associated Press, Spider’s Web, Tweak Town

Czytaj więcej

Skomentuj