Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Bez smogu za pięć lat? Gdańsk mówi: to realne

Bez smogu za pięć lat? Gdańsk mówi: to realne
szp
30.03.2018, o godz. 10:49
czas czytania: około 2 minut
0

Władze miasta uważają, że za pięć lat smogu może z Gdańska zniknąć. Teraz też nie ma go zbyt wiele – przynajmniej w porównaniu z innymi polskimi miastami – ale podłączenie do sieci ciepłowniczej kilku tysięcy mieszkań komunalnych ma tę sytuację jeszcze poprawić.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Do roku 2023 miasto ma zamiar wydać 450 mln zł na ograniczanie smogu. Największe działania czekają w zakresie podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Według szacunków władz, techniczne warunki spełnia około 3 tys. spośród 7 tys. mieszkań dziś opalanych węglem.

Rośnie sieć ciepłownicza

Gdański magistrat chwali się, że w ostatnich pięciu latach o około 20 proc. zwiększyła się długość sieci ciepłowniczej. W 2017 podłączono do niej mieszkania w trzech dzielnicach, dzięki czemu – według obliczeń urzędników – o 17,7 ton zmniejszono emisję pyłów. W kwietniu ma rozpocząć się podłączanie dzielnicy Osowo, które potrwa do końca 2020 r.

Trwa też modernizacja zabytkowych budynków pod kątem likwidacji pieców węglowych. Na dziś udało się to zrobić w 592 z 7088 mieszkań. Miasto chce też prowadzić termomodernizacje innych budynków i, jak zapowiadają przedstawiciele jego władz, racjonalnie gospodarować energią.

Wymiana pieców i ekologiczne autobusy

W tym roku zwiększono kwotę dopłaty do wymiany pieców; z węglowych na elektryczne i gazowe, lub na podłączenie mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dziś wynosi ona 6 tys. zł, od roku 2019 kwota ma zostać podniesiona o kolejny tysiąc złotych.

Do Gdańska trafia również nowy, bardziej ekologiczny tabor. Pod koniec roku na ulice  wyjdzie 46 nowych autobusów hybrydowych.

Gdańsk znajduje się w pierwszej dziesiątce najczystszych miast w Polsce, również z racji swojego położenia: – Powietrze w Gdańsku nigdy nie przekroczyło polskich norm – mówił podczas środowej konferencji prezydent miasta Jacek Grzelak. – Co nie znaczy, że w jakichś miejscach czasowo nie przekroczyło norm Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego cały czas intensywnie pracujemy, żeby tę sytuację poprawić. W perspektywie dążymy do tego, aby w latach 2015-2023 rocznie było o 330 ton pyłów mniej w powietrzu.

Źródło: gdansk.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024