Władze miasta uważają, że za pięć lat smogu może z Gdańska zniknąć. Teraz też nie ma go zbyt wiele – przynajmniej w porównaniu z innymi polskimi miastami – ale podłączenie do sieci ciepłowniczej kilku tysięcy mieszkań komunalnych ma tę sytuację jeszcze poprawić.

Do roku 2023 miasto ma zamiar wydać 450 mln zł na ograniczanie smogu. Największe działania czekają w zakresie podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Według szacunków władz, techniczne warunki spełnia około 3 tys. spośród 7 tys. mieszkań dziś opalanych węglem.

Rośnie sieć ciepłownicza

Gdański magistrat chwali się, że w ostatnich pięciu latach o około 20 proc. zwiększyła się długość sieci ciepłowniczej. W 2017 podłączono do niej mieszkania w trzech dzielnicach, dzięki czemu – według obliczeń urzędników – o 17,7 ton zmniejszono emisję pyłów. W kwietniu ma rozpocząć się podłączanie dzielnicy Osowo, które potrwa do końca 2020 r.

Eko lokator Toruń

Trwa też modernizacja zabytkowych budynków pod kątem likwidacji pieców węglowych. Na dziś udało się to zrobić w 592 z 7088 mieszkań. Miasto chce też prowadzić termomodernizacje innych budynków i, jak zapowiadają przedstawiciele jego władz, racjonalnie gospodarować energią.

Wymiana pieców i ekologiczne autobusy

W tym roku zwiększono kwotę dopłaty do wymiany pieców; z węglowych na elektryczne i gazowe, lub na podłączenie mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dziś wynosi ona 6 tys. zł, od roku 2019 kwota ma zostać podniesiona o kolejny tysiąc złotych.

Do Gdańska trafia również nowy, bardziej ekologiczny tabor. Pod koniec roku na ulice  wyjdzie 46 nowych autobusów hybrydowych.

Gdańsk znajduje się w pierwszej dziesiątce najczystszych miast w Polsce, również z racji swojego położenia: – Powietrze w Gdańsku nigdy nie przekroczyło polskich norm – mówił podczas środowej konferencji prezydent miasta Jacek Grzelak. – Co nie znaczy, że w jakichś miejscach czasowo nie przekroczyło norm Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego cały czas intensywnie pracujemy, żeby tę sytuację poprawić. W perspektywie dążymy do tego, aby w latach 2015-2023 rocznie było o 330 ton pyłów mniej w powietrzu.

Źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj