46 autobusów – w tym 26 przegubowych i dwa dziesięciometrowe minibusy – zakupi spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Do ponad 70,5 mln zł wyłożonych przez GAiT miasto dołoży brakujące 9 mln zł.

Przetarg na dostawę autobusów wygrała firma EvoBus Polska, która była jedynym oferentem. Proponowana przez nią kwota to 79,4 mln zł. Gdańska spółka przeznaczyła na ten cel 70,5 mln zł.

– Po przeanalizowaniu cen w analogicznych przetargach uznaliśmy, że zaoferowana cena jest porównywalna do wartości zakupów pojazdów w innych miastach. Dlatego też dołożymy brakujące środki na zakup 46 nowych autobusów – wyjaśnia prezydent miasta Paweł Adamowicz. – Konsekwentnie dążymy do polepszenia jakości usług komunikacji miejskiej i dostosowania jej do potrzeb mieszkańców.

W ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy firma EvoBus dostarczy do Gdańska pojazdy Mercedes-Benz Citaro. Prezydent miasta przypomina, że zakup autobusów to kolejna inwestycja w miejski tabor po zakupie 15 tramwajów, które mają wyruszyć na ulice pod koniec 2018 lub na początku 2019 roku.

Gdańsk zapowiada też większą liczbę połączeń: nową linię 258 i dodatkowe kursy na kilku już istniejących. Od 1 lipca wprowadzone zostaną bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży. Komunikacją miejską za darmo będą mogły jeździć przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół zawodowych i średnich. Warunkiem będzie posiadanie, funkcjonującej od kilku miesięcy, Karty Mieszkańca.

Czytaj więcej

Skomentuj