Bez spalarni nie damy rady? Ministerialnej listy nie będzie

Bez spalarni nie damy rady? Ministerialnej listy nie będzie
szp
16.09.2020, o godz. 10:21
czas czytania: około 2 minut
0

W systemie gospodarki odpadami potrzebne są nowe inwestycje w instalacje termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii. Minister Jacek Ozdoba przyznał, że resort wycofał się z pomysłu na listę takich instalacji. Ma to uwolnić rynek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ozdoba mówił o tym podczas Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Karpaczu. Rezygnacja z listy instalacji ma jego zdaniem umożliwić szybsze niż do tej pory uzupełnienie luki inwestycyjnej a docelowo obniżyć koszty gospodarki odpadami w gminach.

Wiceminister klimatu zaznaczył, że wykorzystanie odpadów w ciepłownictwie powinno odbywać się w – jak to ujął – „niższych instalacjach” oraz tych już istniejących.

O potrzebach budowy nowych spalarni mówił m.in. Artur Pielech, prezes FBSerwis S.A. Zwrócił uwagę na koszty jakie gminy muszą ponosić za zagospodarowanie odpadów. Jak dodał 6 lat temu było to ok. 500 zł za tonę, obecnie – ok. 1000 zł.

Przyczyn upatruje właśnie w braku instalacji, które mogłyby przyjąć odpady nienadające się do recyklingu. A tych w Polsce wytwarza się coraz więcej.

Zdaniem Pielecha oznacza to, że Polska doszła do momentu, w którym bez odzysku energii z odpadów nie da się domknąć systemu zagospodarowania odpadów. Zadeklarował także, że FBSerwis zamierza inwestować w takie instalacje.

Przedstawiciele władz Wrocławia zwrócili uwagę, że niezwykle istotne jest, aby w życie weszły zmiany zapowiadane przez Ministerstwo Klimatu, a także, żeby prawo było jak najbardziej stabilne. Wiceprezydent miasta Andrzej Zawada mówił, że budując system gminny, niektóre decyzje mają swoje konsekwencje przez następne dziesięciolecia. Właśnie dlatego Wrocław w 2015 r. musiał wycofać się z budowy spalarni.

Kluczem jest także finansowanie. – Widać, że tych pieniędzy jest na rynku za mało. Z nadzieją więc patrzymy np. na niemieckie rozwiązania dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań, czy możliwości finansowania inwestycji w formule PPP – podkreślił Zawada.

Źródło: Kurier PAP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024