BHP i odpady podczas epidemii: większa świadomość to mniejszy strach

BHP i odpady podczas epidemii: większa świadomość to mniejszy strach
szp
01.04.2020, o godz. 16:30
czas czytania: około 2 minut
0

Służby komunalne odpowiadają obecnie także za likwidowanie odpadów powstających także w czasie epidemii koronawirusa. Jak służby sobie radzą? Czy ich pracownicy są szczególnie narażeni. Jak zapewnić im poczucie bezpieczeństwa? Na pytania odpowiada Magdalena Sułek-Domańska, koordynator Koalicji ds. Bezpieczeństwa Pracowników Służb Komunalnych, dyrektor ds. komunikacji Grupy Eneris.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pracownicy komunalni są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Mowa nie tylko o pracownikach, którzy mają kontakt z odpadami, ale też ci, którzy dostarczają do domów wodę.

– Oni nie mają home office, muszą być na posterunku, więc zachowanie płynności w ich pracy jest tak ważne – mówi Magdalena Sułek-Domańska.

Jak skutecznie chronić pracowników?

Potencjalny kontakt z przedmiotami, które mogą być zakażone koronawirusem mają m.in. pracownicy sortowni. WHO wyraźnie stwierdza, że wirus może utrzymywać się także na przedmiotach.

– Gdy mamy jasną informację, że odpady ze zbiórki mamy traktować jak zwykłe odpady komunalne, nie wiemy tak naprawdę, czy pracownik ma kontakt z wirusem, czy nie. To jest ogromne zagrożenie. Także dla pracowników sortowni – zauważyła Magdalena Sułek-Domańska w rozmowie w Portalem Komunalnym.

Gospodarka odpadami i BHP w czasach epidemii. Szkolenie online

– Dlatego apelujemy do mieszkańców, żeby jednorazowe sztućce czy rękawiczki wrzucali do odpadów zmieszanych i dobrze zaciśniętego worka, właśnie po to, żeby pracownicy sortowni nie mieli możliwości kontaktu z tymi odpadami.

Kontakt z mieszkańcami i ze sobą nawzajem mają pracownicy obsługujący śmieciarki. Jak mówi Sułek-Domańska, trudno ich pracę pogodzić z obowiązującymi przepisami nakazującymi zachować minimum 1,5 m dystansu między pracownikami. – W jaki sposób mamy to utrzymać, gdy mamy trzyosobowe załogi w śmieciarkach? – pytała, dodając, że zbiórka odpadów musi być utrzymana, żeby utrzymać poziom sanitarny w naszych miastach.

Większa świadomość to mniejszy strach

– Poziom strachu w branży zależy od ilości wiedzy jaką posiadają – stwierdziła rozmówczyni, zaznaczając, że reprezentowanej przez nią firmie od lat przywiązuje się wagę do zagadnień BHP.

W tej działalności pomagają filmy, instruktarze, czy kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. – Gdy jednak obserwuję firmy w ramach Koalicji BHP, zauważam, że potrzebna jest wymiana informacji i edukacja – mówiła Sułek-Domańska.

W są też obecnie podejmowane działania. – W tym momencie powinniśmy zawiesić konkurencję, to jedyne co mamy, to siebie nawzajem. To czas, by przekazywać sobie wiedzę nawzajem – przekonywała.

Jak dodała, dobrym źródłem wiedzy są webinaria z zakresu BHP. Jednym z nich jest to organizowane przez redakcję „Przeglądu Komunalnego”. Magdalena Sułek-Domańska będzie również prelegentem webinarium “Gospodarka odpadami w czasie epidemii”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024