Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Gospodarka odpadami i BHP w czasach epidemii. Szkolenie online

Gospodarka odpadami i BHP w czasach epidemii. Szkolenie online
szp
31.03.2020, o godz. 7:02
czas czytania: około 2 minut
0

Specjaliści branży gospodarki odpadami mówią wprost: musimy pracować, nawet mimo epidemii. Jeśli instalacje wstrzymają pracę, a odpady przestaną być odbierane od mieszkańców, to w obliczu koronawirusa grozi nam prawdziwa katastrofa. Do tego potrzeba jednak zdrowych, bezpiecznych pracowników i niezawodnych procedur.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Koronawirus wciąż nie jest do końca zbadanym zagrożeniem. W obliczu rosnącej liczby zachorowań i zgonów spowodowanych nim trudno dziwić się obawom pracowników, którzy na co dzień stykają się z odpadami wytwarzanymi także przez osoby potencjalnie zakażone i poddane kwarantannie.

O co musi zadbać pracodawca, by uchronić swoich pracowników przed zagrożeniem? Jakie dodatkowe zabezpieczenia warto wprowadzić, żeby poczuli się bardziej bezpiecznie? Czy maseczki i rękawice zawsze chronią przed koronawirusem? Pytań jest wiele.

Odpady w dobie kwarantanny

W dyskusji publicznej pojawiają się też wątpliwości dotyczące kontaktu pracowników odbierających odpady i pracujących w sortowaniach o kontakt z materiałem biologicznym. Dlatego przedstawiciele branży BHP tak dużą wagę przywiązują do informowania o konieczności prowadzenia dezynfekcji biur, elementów instalacji, czy pojazdów. Trzeba wiedzieć m.in. jakie preparaty stosować oraz jak często przeprowadzać dezynfekcję.

Tematem, który budzi dyskusję i kontrowersje pozostaje odbiór odpadów z miejsc objętych kwarantanną. Pracownicy muszą zachować tam szczególne środki ostrożności, ale nierzadko nie posiadają informacji, którzy mieszkańcy są objęci kwarantanną. Takich informacji brakuje nie tylko ze względu na fakt, że osoby potencjalnie zarażone mogłyby być stygmatyzowane przez swoich sąsiadów, ale również ze względu na… RODO.

Informacje o stanie zdrowia danej osoby są szczególnie mocno chronione i nie można pozyskiwać ich drogą nieoficjalną. Jak wybrnąć z tego impasu: mieć możliwość ostrzeżenia pracowników przy jednoczesnym poszanowaniu praw osób objętych kwarantanną?

Motywacja pracowników

Weronika Rewers z zespołu powołanego do opracowania procedur zabezpieczających pracowników przed COVID-19, która poprowadzi szkolenie „BHP w gospodarce odpadami w czasie epidemii koranawirusa” wyjaśnia, że, zgodnie z kodeksem pracy, jeśli pracownicy czują obawę o swoje zdrowie – a obawa jest odczuciem subiektywnym – mogą odmówić wykonywania obowiązków. Można ich jednak zmotywować, by pozostali na swoich stanowiskach pracy, także w czasie epidemii. Jak to zrobić? Będzie to jeden z wątków webinarium.

Podczas szkolenia będzie można dowiedzieć się także o symptomach świadczących o potencjalnym zakażeniu koronawirusem, właściwym pomiarze temperatury (ale także np. o wadach pomiaru bezdotykowego) oraz łańcuchu postępowania. Prelegentka odpowie co robić gdy pracownik czuje się źle i przekaże wytyczne na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem. Eksperci postarają się także odpowiedzieć kiedy należy dezynfekować zakład, a kiedy go zamknąć.

Na pytania odpowiedzą także Magdalena Sułek-Domańska z Koalicji BHP, która przygotowała zalecenia dla branży komunalnej oraz i Patryk Kot, główny specjalista ds. BHP firmy Eneris.

Zalecenia dla branży komunalnej w obliczu epidemii

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024