Malowanie dachów jasnymi farbami może zapobiec globalnemu ociepleniu – do takiego wniosku doszli trzej amerykańscy fizycy z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii, a wyniki swoich dociekań opublikowali w czasopiśmie „Climatic Change” – informuje “Rzeczpospolita”.

Jasny kolor powierzchni sprawia, że znaczna część promieniowania słonecznego odbija się od niej. Natomiast ciemna powierzchnia pochłania to promieniowanie. Hashem Akbari, Surabi Menon i Arthur Rosenfeld uważają, że byłoby najlepiej, gdyby jasne dachy miały wszystkie domy na naszej planecie. A już na pewno powinny je mieć dachy wszystkich większych aglomeracji miejskich.

Gdyby tak było w skali całej planety, dałoby to efekt bardzo wyraźny, odpowiadający zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych aż o 44 miliardy ton. Według obliczeń kalifornijskich fizyków wielkie centra urbanistyczne zajmują mniej więcej setną część lądów na naszej planecie. Z kolei dachy stanowią do 40 proc. tej miejskiej przestrzeni. Pozostała wielkomiejska przestrzeń w dużej części przykryta jest asfaltowymi ulicami. Zdaniem badaczy z Berkeley ulice należy budować z białego betonu odbijającego promienie słoneczne. Dlatego postulują, aby stworzyć międzynarodowy program dotyczący stosowania odpowiednich materiałów do budowy dachów i ulic.

źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj