Białystok. Prezydent Tadeusz Truskolaski z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu miasta na 2022 r

Białystok. Prezydent Tadeusz Truskolaski z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu miasta na 2022 r
MŁ/PAP
19.06.2023, o godz. 14:19
czas czytania: około 4 minut
0

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski otrzymał w poniedziałek wotum zaufania od Rady Miasta, uzyskał też absolutorium za wykonanie budżetu miasta z 2022 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prezydent przedstawił wcześniej raport o stanie miasta w 2022 r. Prezentacja raportu to wymóg znowelizowanej w 2018 r. ustawy o samorządzie gminnym. Po prezentacji raportu odbyła się debata na ten temat zakończona głosowaniem nad wotum zaufania.

Potem prezydent przedstawił sprawozdanie finansowe miasta za 2022 r. i sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2022 r. Radni przyjęli te sprawozdania i udzielili prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu.

Ile za, ile przeciw?

Radni przyjęli uchwały ws. wotum zaufania i absolutorium takim samym stosunkiem głosów: 16 za i 12 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość w Radzie Miasta Białegostoku ma Koalicja Obywatelska. Poparcia prezydentowi udzielił klub radnych KO i dwóch radnych Polski 2050. PiS jest w opozycji i wszyscy radni tego ugrupowania głosowali przeciw.

Raport o stanie miasta

Tadeusz Truskolaski poinformował w raporcie o stanie miasta, że w 2022 r. Białystok miał prawie 293 tys. mieszkańców oraz że jest ujemny przyrost naturalny. Szczegółowo omówił sytuację miasta w wielu dziedzinach: od zagospodarowania przestrzennego przez ochronę środowiska, gospodarkę, komunikację miejską, sprawy społeczne, gospodarkę mieszkaniową.

Przewodnicząca klubu radnych KO Katarzyna Jamróz oceniła, że z roku na rok miasto Białystok staje się miastem lepszym do życia, miasto zarządzane jest we właściwy sposób, choć jest w trudnej sytuacji finansowej i trudna jest także ogólna sytuacja gospodarcza.

PiS przedstawia “Siedem grzechów Truskolaskiego”

Opozycyjne w radzie PiS przygotowało i przedstawiło na poniedziałkowej sesji “Siedem grzechów Truskolaskiego” będące oceną działalności prezydenta – jak podano – na podstawie danych statystycznych, ocen i uwag, które wpłynęły od mieszkańców, analizy sytuacji społeczno-gospodarczej miasta i sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2022 r.

Przewodniczący klubu PiS Henryk Dębowski mówił na sesji, że te “grzechy” to: “niezrealizowane inwestycje, niegospodarność i marnotrawstwo, zła polityka mieszkaniowa, nieuzasadnione podwyżki opłat, brak wsparcia dla przedsiębiorców, słabe zabieganie o środki europejskie i środki z budżetu państwa, nadmierne zadłużenie i upolitycznienie urzędu – zamiast pracy podróże służbowe”.

Dębowski wskazał, że np. dotąd nie latają samoloty ze zbudowanego przez miasto na lotnisku Krywlany utwardzonego pasa startowego umożliwiającego komunikację z miastami w Europie (pasa o długości 1 tys. 350 m dla małych samolotów). Jak dodał, nie ma w mieście hali widowiskowo-sportowej. Niegospodarnością nazwał sprawę budowy szaletu miejskiego (koszt. 430 tys. zł) w centrum miasta, którego dotychczas nie ma. Dębowski podkreślił, że klub PiS biorąc pod uwagę te kwestie nie może udzielić prezydentowi wotum zaufania i będzie głosować przeciwko.

Truskolaski: wystąpienie “pełne demagogii”

Truskolaski ogólnie nazwał wystąpienie radnego Dębowskiego “pełnym demagogii”. “Każdy z państwa szukał jakiejś wymówki, jakiegoś pretekstu. Ocenia się całość polityki, całość rozwoju, a nie jakiś fragmencik” – powiedział prezydent po głosowaniu ws. wotum. Po głosowaniu ws. absolutorium dodał, że ocena za sprawozdanie finansowe jest polityczna, a powinna być merytoryczna.

Niektórzy radni z różnych opcji zarzucali sobie uprawianie polityki krajowej na sesji, a nie zajmowanie się stricte samorządem miasta.

Radni Ruchu Polska 2050 zrobili ankietę

Ankietę wśród mieszkańców miasta o tym, czy prezydent powinien dostać wotum zaufania czy nie przeprowadzili radni Ruchu Polska 2050. Radny Maciej Biernacki powiedział, że głos zabrało prawie 1,8 tys. osób i większość opowiedziała się za tym, aby wotum zaufania Tadeuszowi Truskolaskiemu udzielić, dlatego dwóch radnych tego ugrupowania zagłosowało tak, jak wypowiedzieli się mieszkańcy.

13 mln nadwyżki budżetowej

Prezentując sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2022 r. prezydent poinformował, że osiągnięto za 2022 r. 13 mln zł nadwyżki budżetowej, choć był planowany deficyt, dane te – jak mówił – są dobre. Podał, że dochody osiągnięto w 99,95 proc., wydatki zrealizowano w 97,5 proc., spada zadłużenie miasta. Tadeusz Truskolaski mówił, że wyniki prezentuje z satysfakcją, ale nie jest ona pełna, bo ogólna sytuacja jest trudna – jak mówił – “lekko nie jest”, o wszystko jest “kosztem inwestycji i pewnych ograniczeń”, bo tego wymaga sytuacja. Ocenił przy tym, że “mieszkańcy nie odczuli, że jest skromniej w naszym domu białostockim”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024