Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Białystok zwiększy kontrolę segregacji. Na pierwszy ogień: zmieszane, wielorodzinne

Białystok zwiększy kontrolę segregacji. Na pierwszy ogień: zmieszane, wielorodzinne
21.03.2023, o godz. 8:33
czas czytania: około 3 minut
0

Władze Białegostoku zapowiadają nasilenie kontroli sposobu prowadzenia segregacji odpadów. Na pierwszy ogień pójść mają altany w obszarach zabudowy wielorodzinnej, a w nich: pojemniki na odpady zmieszane.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

– To wszystko ma prowadzić do uzyskania segregacji odpadów na odpowiednim poziomie. W 2023 roku musi to być 35% wagi wszystkich odebranych odpadów przygotowanych do ponownego użycia i recyklingu. Za rok 2022 poziom ten wynosił 25%. Jeśli miasto się z tego obowiązku nie wywiąże, będzie płacić surowe kary – relacjonuje Radio Akadera.

Lepsza kontrola

W ocenie rozgłośni „przy obecnym stanie prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych” na terenie Białegostoku uzyskanie takiego poziomu może być problematyczne. – Zdarzają się naklejki na kontenerach informujące, że stwierdzono nieprawidłową segregację – opisują radiowcy.

Dodają, że Urząd Miasta Białystok podjął stosowne działania. Jakie? – Na terenie zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej i niezamieszkałej prowadzone będą kontrole, które pomogą sprawdzić, gdzie występują uchybienia w selektywnej zbiórce odpadów. Kontrolowana będzie przede wszystkim zawartość pojemników na zmieszane odpady komunalne, do których powinny trafiać wyłącznie odpady resztkowe (artykuły higieniczne, odzież, resztki żywności pochodzenia zwierzęcego) – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Białystok.

W przypadku stwierdzenia, że selektywna zbiórka prowadzona jest niewłaściwie, wszczynane jest postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o naliczeniu tzw. opłaty podwyższonej za miesiąc, w którym uchybienie stwierdzono. Opłata ta obecnie jest dwukrotnością miesięcznej stawki na odbiór odpadów komunalnych z danej nieruchomości.

Kary, edukacja, zachęty

Urząd przypomina, że firmy zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych w Białymstoku zobowiązane są także  do dostosowania proporcji pojemników w taki sposób, aby pojemność kontenerów na zmieszane odpady komunalne stanowiła maksymalnie 50% łącznej pojemności zbiorników pozostałych.

– W związku z tym pracownicy urzędu przeprowadzają spotkania, podczas których propagują prawidłowe zasady segregacji i wyjaśniają wszelkie wątpliwości. Dotychczas przeprowadzono spotkania z mieszkańcami LM Nieruchomości oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”, wkrótce kolejne odbędą się z Zarządem Mienia Komunalnego w Białymstoku, Spółdzielnią Mieszkaniową im. Adama Mickiewicza oraz BIG s.c. Zarządzanie Nieruchomościami – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Białystok.

W ocenie urzędników obecnie największym wyzwaniem Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Białymstoku jest zawartość pojemników na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne. Powinny tam być wrzucane jedynie odpady tzw. resztkowe – np. zużyta odzież, artykuły higieniczne.

– Niestety, bardzo często trafiają do nich cenne tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe, wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów (np. z papieru i tworzyw sztucznych lub aluminium), których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych (np. kartoniki na płynną żywność) – zauważa Urząd Miasta Białystok.

Zauważają, że w Białymstoku około 80% ludności miasta stanowią osoby zamieszkujące w zabudowie wielorodzinnej i to przede wszystkim od nich zależy sukces prawidłowej segregacji odpadów komunalnych oraz sukces Miasta w osiągnięciu właściwego poziomu recyklingu w roku bieżącym i latach następnych, określonego przepisami Unii Europejskiej.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024