We wtorek o godz. 18 internauci będą mogli śledzić debatę z cyklu „ekoWarszawa” poświęconą systemowi gospodarki odpadami komunalnymi. Będzie to okazja do analizy w jaki sposób śmieciowa rewolucja wpłynęła na świadomość ekologiczną mieszkańców i selektywną zbiórkę odpadów.

Nowy system odbioru odpadów komunalnych w stolicy funkcjonuje od 1 sierpnia 2014 r. Z terenów poszczególnych dzielnic odpady komunalne odbierane są przez trzech operatorów: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie, Lekaro i SITA Polska. Na terenie nieruchomości objętych systemem działa ponad 100 tys. punktów odbioru odpadów komunalnych, które operatorzy wyposażyli w ponad 195 tys. pojemników na odpady. Codziennie na ulice Warszawy wyjeżdża ponad 270 specjalistycznych pojazdów.

W okresie od 1 sierpnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. z terenu Warszawy odebrano łącznie ponad 1066 tys. ton odpadów komunalnych, w tym blisko 845 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych. Pozostałych odpadów odebrano ponad 221 tys. ton, w tym prawie 116 tys. ton odpadów surowcowych, ponad 32 tys. ton odpadów zielonych i innych odpadów ulegających biodegradacji oraz prawie 52 tys. ton odpadów wielkogabarytowych.

W ramach cyklu „ekoWarszawa – rozmowy wokół Programu Ochrony Środowiska” warszawiacy spotkają się w  Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213, gmach główny, wejście A, Sala Darczyńców) z ekspertami i urzędnikami, aby podyskutować pod hasłem „Rewolucja śmieciowa – co wiemy po dwóch latach?”.

Debata będzie okazją do rozmowy na temat systemu gospodarowania odpadami komunalnymi; jego zasadach, wdrożeniu i doświadczeniach zebranych podczas dwóch lat jego funkcjonowania. Będzie to również okazja do analizy w jaki sposób śmieciowa rewolucja wpłynęła na świadomość ekologiczną mieszkańców, a szczególnie w jakim stopniu miała wpływ na selektywną zbiórkę odpadów. Korzystając z wiedzy i doświadczenia uczestników spotkania, przedstawione zostaną również przykłady dobrych praktyk w zakresie miejskiej gospodarki odpadami komunalnymi.

Debatę śledzić można będzie TUTAJ.

W październiku 2015 r. na terenie Warszawy rozpoczęły działalność dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), zlokalizowane dla wygody mieszkańców po obu stronach Wisły. Dodatkowo, punkty PSZOK są wspomagane odpowiednio przystosowanymi samochodami, tzw. mobilnymi punktami selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (MPSZOK).

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj