Biogaz - potencjał, przyszłość i praktyka. Jak efektywnie wykorzystać go w samorządach i gospodarce komunalnej?

Biogaz - potencjał, przyszłość i praktyka. Jak efektywnie wykorzystać go w samorządach i gospodarce komunalnej?
04.03.2021, o godz. 12:45
czas czytania: około 2 minut
0

Biogaz zyskuje coraz większy potencjał nie tylko w energetyce, ale także w gospodarce komunalnej i działalności gmin. Jakie są perspektywy rozwoju sektora biogazowego oraz o aktualnie dostępnych technologiach, przepisach prawnych czy możliwości dofinansowania rozmawiali prelegenci podczas webinarium "OZE Nowe Perspektywy - Biogaz w samorządach i gospodarce komunalnej".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przyszłość biogazu w kontekście Polityki energetycznej Polski 2040 zaprezentowała Sylwia Koch-Kopyszko reprezentująca Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.  Wśród najważniejszych przepisów należy wymienić unijną dyrektywę RED II. Jej celem jest osiągnięcie w miksie energetycznym UE 32-procentowego udziału odnawialnych źródeł energii.

Biogaz w walce ze zmianą klimatu

– Klimat się ociepla i musimy coś zrobić. Polityka Unii pod tym kątem jest jasna – wyjaśniła Sylwia Koch-Kopyszko.

W Polsce funkcjonują już gwarancje pochodzenia biogazu, trwają prace nad wprowadzeniem gwarancji pochodzenia biometanu. Poziom gazyfikacji w Polsce wynosi aktualnie ok. 55%.

Prelegentka przypomniała, że na krajową transformację energetyczno-klimatyczną do 2030 r. zostanie skierowanych ok. 200 mld zł. Część tych pieniędzy ma zostać przeznaczone na rozwój instalacji biometanowych.

W perspektywie PEP 2040 rozbudowie ma ulec krajowa sieć przesyłowa i dystrybucyjna biogazu oraz infrastruktura magazynowa. Przewiduje się też wzrost znaczenia biomasy, biogazu i geotermii w ciepłownictwie systemowym. Mechanizmy wsparcia OZE będą dotować przede wszystkim rozwiązania zapewniające maksymalną dyspozycyjność.

Pieniądze i perspektywy

Obecnie komponent biogazowy w dotacjach krajowych znajduje się przede wszystkim w 3 programach: Agroenergia, Energia Plus i Ciepłownictwo powiatowe. Formy i możliwości dofinansowania przedstawił Michał Herrmann z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Marek Pituła, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biometanu wyjaśnił jakie są różnice między energią z biogazu a biometanem. Biometan jest to biogaz, który spełnia określone parametry. Możliwe jest jego uzdatnianie poprzez produkcję energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji, wtłoczenie do sieci gazowej bądź sprężenie lub skroplenie. Skroplony biometan to jedyny obecnie dostępny, realny magazyn energii o ogromnej pojemności. System wsparcia uzdatniania jest obecnie w opracowaniu.

Biogaz może być także używany w branży transportowej, która w ramach Europejskiego Zielonego Ładu zobligowała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2050 r. Największej interwencji wymaga sektor transportu drogowego. Redukcja emisji możliwa jest m.in. przez wzrost udziału biopaliw z surowców rolnych – wskazała Izabela Samson-Bręk z Krajowej Izby Biopaliw.

Wykorzystywanie odpadów w celach energetycznych jest szczególnie ważne w aspekcie unijnego pakietu gospodarki obiegu zamkniętego. Jego rolę dla sektora biogazu podkreślała Ilona Olsztyńska z SGS Polska.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024