Alternatywny względem systemu aukcji OZE model inwestycyjny obejmuje wytwarzanie biogazu rolniczego, a następnie jego uszlachetnianie do parametrów jakościowych gazu ziemnego oraz zatłaczanie do gazowej sieci dystrybucyjnej.
Model ten zakłada uzyskiwanie określonych przychodów z dwóch źródeł. Po pierwsze, dzięki sprzedaży brązowych certyfikatów wydawanych przez prezesa URE oraz dzięki sprzedaży biometanu stanowiącego w tym zakresie w pełni wartościowy substytut gazu ziemnego.
Dodatkowym argumentem przesądzającym o atrakcyjności tego modelu inwestycyjnego dla biogazowni rolniczych jest również możliwość transgranicznego handlu biometanem, którego ekologiczne pochodzenie stanowi dodatkową wartość w krajach Europy Zachodniej.
Zważywszy na występujące w wielu krajach zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii, obserwuje się duży popyt na biometan, który może przyczynić się do uzyskania bardzo atrakcyjnych cen za ten produkt.
Więcej szczegółowych informacji w zakresie wykorzystania potencjału inwestycyjnego biogazowni rolniczych zatłaczających biometan do sieci gazowej możliwe będzie do uzyskania na Konferencji Ekologicznej „Zazieleniamy Polskę”, która odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2017 r. w Olandii. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostanie również konsorcjum dysponujące pierwszą polską technologią biogazową pozwalającą na produkcję zarówno biometanu, jak i energii elektrycznej z biogazu rolniczego.
Komentarze (0)