Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Bliżej nam do „Meksyku” niż „Ameryki” #wybieramsrodowisko

Bliżej nam do „Meksyku” niż „Ameryki” #wybieramsrodowisko
Bartłomiej Leśniewski
03.09.2023, o godz. 23:10
czas czytania: około 2 minut
0

- Gospodarka odpadami w Polsce jest przeregulowana. Mamy problem zarówno z tym, że jej ramy prawne wyznacza zbyt gęsty gąszcz szczegółowych przepisów, jak i z tym, że przepisy te są omijane i nieprzestrzegane – mówi Krzysztof Kawczyński, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Eksperci porównywali doktrynę prawną Meksyku i Stanów Zjednoczonych. W pierwszym z tych krajów przepisy są na ogół bardziej restrykcyjne niż w USA, ale wymiar sprawiedliwości ma olbrzymi kłopot z ich wyegzekwowaniem. W tym sensie polskiej gospodarce odpadowej bliżej do przysłowiowego „Meksyku”, niż do „Ameryki”, gdzie prawo jest bardziej liberalne, a egzekucja rygorystyczna.

#wybieramsrodowisko

Rozmowa z Krzysztofem Kawczyńskim, ekspertem

Krajowej Izby Gospodarczej

 

 

– Tymczasem to właśnie odpowiedzialność polityków, by tworzyć dobre prawo i dbać o jego należytą egzekucję – mówi Krzysztof Kawczyński.

Bruksela to nie wszystko

Dodaje, że obecna gospodarka odpadami i szerzej ochrona środowiska bez polityków obejść się nie może. – W obecnej sytuacji są oni odpowiedzialni za koordynację działań różnych podmiotów w tym obszarze. Bez tej koordynacji nasze wysiłki będą mało skuteczne. A ta koordynacja odbywa się właśnie poprzez tworzenie dobrego prawa i dopilnowanie, by było ono przestrzegane – mówi nasz rozmówca.

Jego zdaniem dotychczasowe wysiłki w tej dziedzinie pozwalają na ocenę „niewystarczające”. – Odnoszę wrażenie, że główną troską pozostaje chęć sprostania wymogom stawianym nam przez Brukselę. Jest jednak tak, że na poziomie ogólnoeuropejskim powstają ogólne ramy działań, które każdy z krajów może wypełnić w różny sposób. Od przyszłego rządu oczekiwałbym większego wysiłku na rzecz tego, jak te ogólne ramy i zobowiązania wypełnić treścią jak najkorzystniejszą dla Polski i krajowych interesariuszy branży – mówi Krzysztof Kawczyński.


#wybieramsrodowisko – bądź na bieżąco!

Redakcja „Przeglądu Komunalnego” i portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami samorządowymi i branżowymi rozpoczęła projekt #wybieramśrodowisko.

W ramach tego projektu, przez najbliższe tygodnie, będziemy prezentowali zagadnienia, które powinny zostać zauważone przez kandydatów do parlamentu. Zapraszamy do zapoznawania się z kolejnymi naszymi wideo publikacjami.

Więcej o projekcie #wybieramsrodowisko:


Rozmowa z Piotrem Szewczykiem prezesem Rady RIPOK

Bez gospodarki komunalnej Polska stanęłaby w kilka dni #wybieramsrodowisko

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2023