Reklama


Bolesław ma mapę zapadlisk

Bolesław ma mapę zapadlisk
pap/jw
13.03.2025, o godz. 8:56
czas czytania: około 3 minut
0

97 miejsc na terenie Bolesławia (Małopolskie) zagrożonych wystąpieniem zapadlisk związanych z dawną eksploatacją rud cynku i ołowiu zostało wskazanych na mapie opracowanej przez Centrum Geozagrożeń PIG-PIB. Mapę opublikował Urząd Gminy w Bolesławiu z prośbą o zgłaszanie anomalii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Jak poinformował UG w Bolesławiu, mapa została sporządzona przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) na podstawie dostępnych danych archiwalnych związanych z prowadzoną eksploatacją na terenie tej miejscowości oraz szeregu prac terenowych.

Inwentaryzacja zapadlisk

Według autorów opracowania dotychczas prowadzona inwentaryzacja zapadlisk wskazuje, że w obrębie zagospodarowanej części miejscowości Bolesław zapadliska tworzą się w rejonie szybów, szybików, które zostały zasypane. Na obszarach zurbanizowanych nie są widoczne powierzchniowe oznaki zapadania wyrobisk poeksploatacyjnych.

Opracowana mapa – wskazano – ma na celu wskazanie potencjalnych miejsc, które powinny być oznaczone i obserwowane. Łącznie jest to 97 miejsc, gdzie zinwentaryzowano szyby, szybiki oraz stare zapadliska, przy czym dokładność map historycznych jest bardzo niska i wskazane lokalizacje mogą być obarczone błędem położenia rzędu 10-20 m.

Twórcy mapy wskazali, że powinna ona służyć redukcji ryzyka związanego ze skalą zagrożenia zapadliskowego w Bolesławiu. Wskazane punkty powinny być przez mieszkańców obserwowane i w przypadku stwierdzenia oznak spękań powierzchni terenu, czy też budynków należy ten fakt zgłosić do odpowiednich służb ratunkowych (Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego – telefon czynny całą dobę 608-383-085 bądź nr alarmowy 112).

Jednocześnie w przesłanym piśmie stwierdzono, że nieobserwowana jest istotna propagacja zjawisk zapadliskowych w terenach zabudowanych miejscowości Bolesław, gdzie od początku 2023 roku powstało w takich rejonach tylko kilka zapadlisk. Zapadliska występują w większości na terenach, gdzie była prowadzona eksploatacja “na zwał”, jak również w obszarach, które nie są zagospodarowane lub są porośnięte lasami.

“Do czasu podnoszenia się zwierciadła wody procesy zapadliskowe będą występować, natomiast stabilizacja podłoża będzie miała miejsce, gdy nastąpi ustabilizowanie poziomu wód podziemnych” – ocenili specjaliści z Centrum Geozagrożeń PIG-PIB.

Potencjalnie zagrożone

Urząd Gminy w Bolesławiu zapowiedział, że w ślad za otrzymaną mapą, w ramach szeroko rozumianej prewencji, gmina oznaczy miejsca potencjalnie zagrożone wystąpieniem deformacji nieciągłych w znajdujące się w przestrzeni publicznej. „Miejsca te należy obserwować, gdyż mogą, ale nie muszą, pojawić się w nich obniżenia terenu bądź zapadliska” – zaapelowano.

Zapadliska pojawiające się na terenie gminy Bolesław to efekt dawnej działalności górniczej związanej z eksploatacją rud cynku i ołowiu. W ostatnim czasie prowadziła ją kopalnia rud cynkowo-ołowiowych “Olkusz-Pomorzany” należącą do Zakładów Górniczo-Hutniczych “Bolesław” w Bukownie. Wydobycie w tej kopalni zostało zakończone w 2020 roku, a następnie wyłączono pompy odwadniające wyrobiska.

Najbardziej uciążliwe zapadlisko pojawiło się w tej gminie w połowie lutego 2023 r. kilkanaście metrów od nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia. Zasypana niedawno dziura miała ok. 8 m średnicy i ok. 5 m głębokości. Zarząd Drogowy w Olkuszu zdecydował o czasowym wyłączeniu obwodnicy z ruchu – droga ta cały czas pozostaje zamknięta. Z powodu zagrożenia potencjalnymi zapadliskami są także ograniczenia w korzystaniu z cmentarza parafialnego w Bolesławiu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025