Branżowcy wod-kan. i wspólnoty samorządowe pomagają powodzianom

Branżowcy wod-kan. i wspólnoty samorządowe pomagają powodzianom
R.G.
17.09.2024, o godz. 13:06
czas czytania: około 4 minut
0

„Ogrom zniszczeń i problemów z jakimi przyszło Wam się borykać jest przerażający. Brak wody, nie działające oczyszczalnie ścieków i perspektywa kolejnych opadów. Chcę jednak Was zapewnić, że możecie liczyć na solidarność branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Tworzymy społeczność, która pomaga sobie zawsze, także w trudnych czasach" – to słowa prezesa Izby Gospodarcze „Wodociągi Polskie” Pawła Sikorskiego, które dobrze ilustrują nie tylko postawę członków Izby, ale też innych środowisk oraz organizacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W ślad za powyższą deklaracją Prezesa IG WP idzie aktywność tej organizacji w postaci działań na rzecz kompletowania listy niezbędnych rzeczy na podstawie zgłoszeń od przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej z obszarów objętych powodzią.
Listę tę Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” upowszechni wśród członków tej organizacji z całej Polski.

Prośba o przekazywanie list potrzebnych rzeczy

Branżowcy z obszarów objętych powodzią odpowiadający na apel IG WP proszeni są o podawanie: zestawień potrzebnych i niezbędnych materiałów do funkcjonowania przedsiębiorstw wod-kan. oraz do zapewnienia bezpieczeństwa ich pracownikom.

Do tego rodzaju informacji należy załączyć bezpośredni kontakt telefoniczny oraz e-mailowy do osób koordynujących przekazywanie przyszłej pomocy po stronie zainteresowanych przedsiębiorstw i spółek.

– Jeśli w jakikolwiek sposób możemy Was wesprzeć, dać impuls do działania, zapewnić niezbędną na ten czas doraźną pomoc, prosimy o kontakt telefoniczny +48 726 298 231 lub mailowy [email protected] – deklaruje Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski, i dodaje, że tego rodzaju informacje wywołają niezwłocznie działania. – Jesteśmy dostępni dla was o każdej porze! – zapewnia prezes Paweł Sikorski.

Wsparcie Związku Miast Polskich

Także Związek Miast Polskich włączył się w działania pomocowe i prosi miasta członkowskie o solidarne wsparcie poszkodowanych miast i nie tylko tych należących do ZMP.

W oficjalnym komunikacje ZMP czytamy, że południe Polski mierzy się z niszczycielskim żywiołem. A mieszkańcy i samorządy polskich miast organizują pomoc dla osób dotkniętym tragedią.

W powyższym kontekście związek informuje o tym, że prezydent Wałbrzycha, członek Zarządu ZMP, Roman Szełemej organizuje hub pomocowy dla poszkodowanych miast i gmin subregionu wałbrzyskiego.

Hala do przyjmowania darów dla powodzian znajduje się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jest czynna 24/7, od 16 września (poniedziałek) od godz. 7 rano.

Co jest potrzebne powodzianom?

W tej chwili najpilniej potrzebne są: butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej, karma dla zwierząt, worki na piasek.

Zgłaszana jest również potrzeba pozyskiwania środków opatrunkowych oraz leków bez recepty. Bardzo potrzebne są również agregaty i pompy.

I UWAGA: Związek Miast Polskich apeluje o to, by na razie nie organizować zbiórek odzieży.

Dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny

Dodajmy, że hub zorganizowany przez miasto Wałbrzych dystrybuuje pomoc do miast i gmin na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

W komunikacie ZMP przygotowanym w porozumieniu z władzami Wałbrzycha czytamy też, że: „Najlepiej jeśli byliby Państwo (darczyńcy), w stanie przetransportować własnymi siłami dary do hubu w Wałbrzychu (ul. Stacyjna 12, https://maps.app.goo.gl/Ynn4DC…) Jeśli nie macie Państwo takiej możliwości prosimy o informację, będziemy w stanie pomóc z transportem (niemniej z uwagi na skalę akcji, im więcej miast będzie mogło dowieźć pomoc samodzielnie tym lepiej).” – informuje Związek Miast Polskich.

Preferowane godziny przyjazdu do punktu, to czas pomiędzy 7:00 a 19:00. Chociaż, jak informuje ZMP, punkt jest w stanie odebrać pomoc przez całą dobę po wcześniejszej informacji telefonicznej.

Organizatorzy hubu proszą też o telefoniczną informację o przewidywanej godzinie przyjazdu (pod numerem telefonu: 505 894 830). Chodzi o to, by sprawnie zorganizować rozładunek.

Udostępniono też wózek widłowy, dlatego wskazane jest by dary były spakowane na paletach.

Koordynacja pomocy przez WCZK

Jak podkreśla Związek Miast Polskich, ważne jest też to, że informacje o wszelkich formach pomocy (zbiórki, sprzęt ratunkowy, wolontariat itp.), powinny być przekazywane do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego w regionach.

Jest tak dlatego, że zgodnie ze swoimi kompetencjami, to wojewodowie koordynują akcję niesienia pomocy na dotkniętych powodzią terenach i ma być ona koordynowana centralnie, tak aby jak najsprawniej trafiała do potrzebujących.

Związek Miast Polskich prosi także miasta członkowskie organizacji o przekazywanie informacji do Biura ZMP o formach pomocy, jakiej można udzielić poszkodowanym społecznościom lokalnym.

Prośba do miast objętych powodzią

Miasta dotknięte powodzią proszone są natomiast o przekazywanie informacji o swoich pilnych, bieżących potrzebach. A samorządowców z południa Polski, którzy mają taką możliwość, ZMP prosi  również o zbieranie i przekazywanie im informacji o potrzebach gmin poszkodowanych przez żywioł w ich terenie i w sąsiedztwie.

W powyższym kontekście ZMP prosi również o to,, by wszystkie informacje dotyczące potrzeb i możliwości pomocy kierować na adres: [email protected] lub telefonicznie do Biura ZMP, tel. 61 633 50 50, 669 611 733.

Wsparcie Unii Miasteczek Polskich

W pomoc powodzianom zaangażowała się również Unia Miasteczek Polskich, czyli powstałe w 1990 roku w Kazimierzu Dolnym, ogólnopolskie dobrowolne stowarzyszenie zrzeszające małe miasta, gminy miejsko-wiejskie oraz wiejskie, z siedzibą w Proszowicach.

Na profilu UMP w mediach społecznościowych opublikowano informacje o akcjach organizacji pomocy dla obszarów objętych powodzią, które podjęto w Proszowicach, Rumii, Michałowicach, Lipnicy Murowanej i Karczewie.

Na profilu UMP czytamy też, że:

„Jesteśmy dumni, gdy jest potrzeba pomocy w kryzysowych sytuacjach, zawsze można liczyć na te małe ojczyzny. To tylko kilka przykładów niesienia pomocy potrzebującym. Zachęcamy do włączenia się w akcję zbiórek dla tych, których los nie szczędził.”   

I to jest chyba najlepsze podsumowanie wszystkich wyżej podanych informacji.

O ogólnej sytuacji powodziowej i posunięciach administracji państwowej przeczytać można w artykule: 

Sztab kryzysowy we Wrocławiu z udziałem premiera. Będzie program odbudowy po powodzi

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024