Warfama, producent maszyn rolniczych, wchodzi w energetykę odnawialną. Poprzez spółkę zależną Bioenergia zajmie się produkcją brykietów ze słomy – informuje “Parkiet”.

– Produkujemy maszyny do brykietowania słomy zbożowej i rzepakowej. Chcemy również zarabiać na produkcji brykietów – mówi w "Parkiecie" Stanisław Kulas, prezes Pol-Mot Warfamy. Spółka do końca marca obejmie 49 proc. udziałów w firmie Bioenergia, wydzielonej z Invest-Motu, należącego do głównego akcjonariusza Warfamy Pol-Motu Holding. Giełdowa spółka ma prawo powiększyć w ciągu dwóch lat swój udział w Bioenergii do 51 proc.

Jak czytamy w "Parkiecie", Bioenergia ma się zajmować organizowaniem produkcji brykietów m.in. poprzez dzierżawienie linii produkcyjnych i udostępnianie know-how rolnikom. Ma również sprzedawać brykiety elektrowniom stosującym technologię współspalania biomasy z węglem. – Szacujemy, że rentowność biznesu przekroczy 10 proc., a docelowo przychody ze sprzedaży brykietów stanowić będą co najmniej 20 proc. obrotów grupy – mówi Karol Zarajczyk, dyrektor finansowy Warfamy. Przychody spółki wyniosły w 2008 r. 121,2 mln zł.

Obecnie Bioenergia posiada 12 linii do brykietowania słomy w południowo-wschodniej Polsce. – Do końca roku uruchomimy co najmniej sześć kolejnych linii – deklaruje Kulas. Zarząd nie ukrywa, że dla rozwoju Bioenergii korzystne byłoby poszerzenie grona jej akcjonariuszy. – Myślimy o pozyskaniu inwestora lub wprowadzeniu spółki na NewConnect – ujawnia dyrektor finansowy.

źródło: Parkiet

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj