Budapeszt otrzymał Nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności za swoje wysiłki podczas tygodnia mobilności na rzecz zwiększenia publicznej świadomości w kwestii zanieczyszczenia powietrza wskutek ruchu samochodowego oraz promowania bardziej ekologicznych rozwiązań.

W mieście odbyło się wiele imprez promujących zrównoważony model komunikacji miejskiej, m.in. zawody dla VIP-ów pod hasłem „Jak mądrze dojeżdżać do pracy”. Władze stolicy Węgier wprowadziły również szereg stałych działań, np. rozszerzenie strefy dla pieszych w centrum miasta, poprawę funkcjonowania infrastruktury transportu, tworzenie nowych ścieżek rowerowych i parkingów typu „park and ride”. Drugie miejsce zajęły Almada w Portugalii oraz Zagrzeb, stolica Chorwacji.

Europejski Tydzień Mobilności odbywa się od 2002 r. co roku w dniach 16–22 września. Jego głównym celem jest promowanie mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Głównym tematem kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie wpływ komunikacji miejskiej na zmiany klimatyczne. Jak co roku w wielu miastach europejskich zorganizowany zostanie dzień bez samochodu.

źródło: ec.europa.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj