1 / 6

Do końca roku Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu wzbogaci się o biokompostownię o rocznej przepustowości ok. 30 tys. ton odpadów. We wtorek wmurowano akt erekcyjny pod budowę instalacji.

Na terenie składowiska Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu funkcjonuje obecnie kompostownia pryzmowa. Jednak do końca roku ma powstać biokompostownia w ramach projektu pn.„ Budowa instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych zlokalizowanych w Poznaniu”. Wartość przedsięwzięcia wyniesie 62 mln zł, z czego 23 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

Biokompostownia rocznie przerobi 30 tys. ton odpadów, z czego 18 tys. ton to odpady zielone, a 12 tys. ton stanowić będą odpady biodegradowalne. Z nich zakład zamierza odzyskiwać prąd i biogaz. – Wierzę, że będzie lepiej niż jest teraz. Jestem przekonany, że uciążliwości obecne teraz znikną, ponieważ instalacja będzie zamknięta. Procesy tlenowe i beztlenowe będą odbywać się w zamkniętych reaktorach – mówi Krzysztof Krauze, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. – Mieszkańcy mają obawy związane z tym przedsięwzięciem, ale mam nadzieję, że te obawy rozwiejemy jak już instalacja powstanie. – kończy.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Wykonawcą biokompostowni jest konsorcjum Eggersmann Anlagenbau Kompoferm GmbH oraz Eurobud.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj