W Lipniku (województwo świętokrzyskie) rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka kanalizacji. Gmina ze swojego budżetu nie wyda na tę inwestycję ani złotówki.

Prace przy budowie kanalizacji już się rozpoczęły. Gmina chce wykorzystać w miarę dobre warunki pogodowe. W miejscach, gdzie kanalizacja przechodzi przez pola uprawne wykonawca ma zakończyć prace do wiosny.

Gdy nowa część kanalizacji zostanie oddana do użytku z użytkowania zostanie wyłączona oczyszczalnia ścieków we Włostowie.

Przedstawiciele urzędu gminy chwalą się, że samorząd nie wyda na tę inwestycję pieniędzy z własnego budżetu. Dofinansowanie unijne połączone zostało z pieniędzmi pochodzącymi z Funduszu Inicjatyw Lokalnych, z których gmina dostała 1,1 mln zł. Ta kwota traktowana jest jako wkład własny.

W 2020 r. Lipnik pozyskał ok. 6 mln zł środków zewnętrznych. Dzięki temu wiele inwestycji wykonano bez potrzeby zaciągania kredytów.

Wójt dodaje, że jest zadowolony z minionego 2020 roku. Gmina pozyskała z zewnątrz ok. 6 mln złotych, dzięki którym udało się wykonać wiele inwestycji bez zaciągania kredytów. Andrzej Grządziel wymienia, że np. 1,6 mln zł pozyskano na fotowolaikę, kolejne 2 mln zł na kanalizację, 400 tys. zł na budowę boiska i 530 tys. na zakup wozu dla OSP.

Dzięki pożyczce spłacanej przez 10 lat, po 20 tys. zł rocznie) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gmina kupiła też samochód elektryczny. Udało się też zakończyć termomodernizację budynku urzędu gminy.

Źródło: Radio Kielce

Czytaj więcej

Skomentuj