Budowa małych reaktorów we współpracy z Kanadą?!

Budowa małych reaktorów we współpracy z Kanadą?!
cza/PAP
15.11.2022, o godz. 12:15
czas czytania: około 2 minut
0

– Polska zmienia model systemu energetycznego i jest zainteresowana współpracą z Kanadą w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych – powiedział podczas spotkania z Polonią kanadyjską sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Polska jest na etapie przemodelowania systemu energetycznego. Jeśli odchodzimy od węgla – wybór był prosty – podkreślił Dera, odnosząc się do decyzji o budowie elektrowni atomowych w Polsce i dywersyfikacji dostaw energii. Dodał, że dwa duże reaktory będą budowane we współpracy z firmami z USA i Korei Płd., ale Polska potrzebuje również małych reaktorów.

Powstaje mały reaktor modułowy

Kanada jest liderem tej technologii. Pierwszy na świecie tzw. mały reaktor modułowy (SMR – small modular reactor) ma zostać zbudowany w elektrowni Darlington w Ontario. Wykonawcą będzie operator publiczny, należący do rządu Ontario: Ontario Power Generation, według projektu GE Hitachi (GEH). OPG jest operatorem dwóch z czterech czynnych kanadyjskich elektrowni jądrowych – Darlington i Pickering – oraz 66 elektrowni wodnych. Nowy reaktor ma produkować energię już w 2028 r.

Przebywający w październiku br. w Polsce minister energii prowincji Ontario Todd Smith mówił wówczas w rozmowie z PAP, że budowa bloków jądrowych typu BWRX-300 pozwoli na dekarbonizację i zaspokoi stale rosnący popyt na energię elektryczną. Przypomniał, że w Kanadzie takie same reaktory planuje zbudować Sask Power w prowincji Saskatchewan, gdzie znacząca część energii produkowana jest obecnie z węgla.

Ratyfikacja umowy o wolnym handlu

W Polsce Todd Smith spotkał się z wiceministrem klimatu Adamem Guibourge-Czetwertyńskim. Tematem były m.in. możliwości współpracy w sektorze energii jądrowej, w szczególności przy rozwoju technologii SMR. Zainteresowany budową małych reaktorów modułowych BWRX-300 jest Orlen Synthos Green Energy. Pierwszy reaktor mógłby ruszyć w 2029 r.

Francesco Sorbara, przewodniczący Parlamentarnego Stowarzyszenia Kanada – Europa powiedział, że to właśnie kwestia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dostaw są wśród obszarów możliwej współpracy między Kanadą a Polską. Zwrócił jednak uwagę na brak ratyfikacji przez Polskę umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską (CETA), podpisanej sześć lat temu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024