Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Budowlańcy do kontroli

Budowlańcy do kontroli
jwo
20.04.2015, o godz. 12:43
czas czytania: około 2 minut
0

Rocznie poznańscy strażnicy miejscy ujawniają ponad 500 dzikich wysypisk śmieci. Coraz rzadziej spotyka się wysypiska odpadów komunalnych, natomiast rosnącym problemem stają się odpady budowlane. Zapobiegawcze działania straży miejskiej mają doprowadzić do poprawy czystości w lasach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Podczas prac budowlanych powstaje sporo odpadów. Najczęściej jest to gruz budowlany oraz opakowania po materiałach używanych przy wszelkich pracach remontowo – budowlanych. Jeżeli do tego dodamy niewykorzystane resztki materiałów izolacyjnych, wykończeniowych itp., otrzymamy skład przeciętnego wysypiska pochodzenia budowlanego.

Okazuje się, że skala problemu jest spora, a najczęściej dotyczy osiedli o zabudowie jednorodzinnej. Wystarczy przejść się uliczkami takiego osiedla i już o tej porze roku bez trudu odnajdziemy teren niejednej budowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gruz budowlany musi być gromadzony w kontenerach lub big-bagach. Jak się okazuje, rzeczywistość jest zupełnie inna. Pod koniec ubiegłego roku, na 3 skontrolowane budowy na terenie Szczepankowa, żadna firma budowlana nie posiadała kontenera na odpady budowlane oraz tak naprawdę nie segregowano tam żadnych odpadów. Po interwencji strażnika na terenie poszczególnych budów wstawiono kontenery a zgromadzone odpady zostały odebrane przez uprawnione podmioty. Nie lepiej jest i w tym roku. Kolejne budowy bez kontenerów ujawniona na terenie os. Warszawskiego, Szczepankowa i Starych Winograd. Również w tych wypadkach strażnicy skutecznie podjęli zapobiegawcze działania wyprzedzające. Zapobiegawcze – bo w ich efekcie w lasach będzie mniej porzuconego gruzu, a wyprzedzające – bo zostały wykonane przed pozbyciem się odpadów.

Odpady budowlane na terenie os. Stare Winogrady, fot. SM Poznań
Odpady budowlane na terenie os. Stare Winogrady, fot. SM Poznań

Należy przypomnieć, że osobą odpowiedzialną za prawidłowe postępowanie z odpadami budowlanymi jest kierownik budowy bądź, przy pracach wykonywanych indywidualnie, właściciel nieruchomości.

W trakcie wykonywania czynności kontrolnych strażnicy dodatkowo sprawdzają, czy osoba wykonująca prace budowlane ma aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej (kontrola aktualnego wpisu jest w uprawnieniach straży gminnych) oraz czy w widocznym miejscu umieszczona jest tablica informacyjna (brak tablicy zgłasza się do PINB).

Zapobiegawcze działania straży miejskiej mają w konsekwencji poprawić czystość lasów. W kontrolach (chociaż mogą one skutkować mandatem do 500 zł) nie chodzi o karanie osób odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami budowlanymi, ale przede wszystkim o doprowadzenie do przekazania ich uprawnionym podmiotom.

[poll id=”7″]

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024