1 / 20

W wielu polskich miastach mieszkańcy już mogą korzystać z obiektów, które udało się zrealizować w ramach edycji budżetów partycypacyjnych na rok 2015. Które z nich najkorzystniej wpłynęły na przestrzeń miejską? Które są najlepsze? Oddaj swój głos!

Bielsko-Biała

W ostatniej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy najczęściej wskazywali na potrzebę modernizacji chodników i doposażenia terenów zieleni w elementy małej architektury. Praktycznie na wszystkie projekty tego typu znalazły się środki w kasie miasta.

Remont placu zabaw na os. Wapienica na ul. Biwakowejprojekt osiedlowy – remont ogrodzenia, wymiana ławek, uporządkowanie terenu, doposażenie placu zabaw w urządzenia dla dzieci wczesnoszkolnych (dodatkowe huśtawki i inne atrakcje dla najmłodszych).

Koszt zadania: 75 tys. zł

Które miasto najlepiej zrealizowało budżet obywatelski w 2015 roku?

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...

SAM_1105

a

 

Słoneczna Dolina zagospodarowanie doliny potoku Sikornik projekt ogólnomiejski – stworzenie alei spacerowo-rekreacyjnej wraz z dodatkową infrastrukturą parkową. Ingerencja we wcześniejszy stan zieleni miała na celu wyłącznie porządkowanie i zróżnicowanie drzewostanu przez usunięcie chorych i nasadzenie nowych szlachetnych gatunków drzew. Przestrzeń kreują urokliwa ścieżka, ławki, kanapy parkowe, a także platforma (szachownica), która umożliwi organizowanie rozgrywek szachów plenerowych, gier parkowych czy gimnastyki zbiorowej. Uzupełnieniem całości jest wysokie, trwałe i estetyczne oświetlenie.

Koszt zadania: 144 500 zł

2014-09-17_13-49-14-724097_x1000

2014-09-17_13-48-06-855800_x1000

 

Gdańsk

W Gdańsku dzięki budżetowi obywatelskiego możemy cieszyć się dwoma przedsięwzięciami dotyczącymi kształtowania przestrzeni miejskiej, które od pierwszej edycji w 2013 r. zwyciężały w głosowaniach. Są to projekty pt. „Nowy Pachołek” i „Pusty Staw – park – sport, rekreacja, wypoczynek…” – informuje Sylwia Betlej, inspektor w Wydziale Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nowy Pachołek – projekt rewaloryzacji fragmentu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku Oliwie, zwany Pachołkiem, zwyciężył w dwóch pierwszych edycjach budżetu obywatelskiego. Realizacja prac rozpoczęła się w 2014 r., a w tej chwili kończy się II etap. W ramach I etapu odnowiono schody prowadzące do wieży widokowej. Natomiast w 2015 r. projekt zakładał rewitalizację Wzgórza Kościuszki wraz z pomnikiem Bitwy pod Oliwą, modernizację toru saneczkowego (w tym przystosowanie go do narciarstwa biegowego), stworzenie nowego terenu rekreacyjnego wokół Stawu Młyńskiego oraz budowę leśnej ścieżki zdrowia.

Koszt zadania: ok. 980 000 zł

pach1

zdiz-7651

 

Pusty Staw park sport, rekreacja, wypoczynek… – wokół Pustego Stawu, znajdującego się w dzielnicy Stogi, udało się stworzyć ogólnodostępny teren wypoczynkowo-rekreacyjny z trasami spacerowymi. W 2014 roku wykonano dokumentację projektową oraz częściowo zagospodarowano teren. W ramach kolejnego budżetu obywatelskiego kontynuowano prace wzdłuż tras spacerowych i zamontowano oświetlenie. Również w trzeciej edycji projekt zwyciężył w głosowaniu i zaplanowano kolejne inwestycje: doposażenie siłowni zewnętrznych i urządzeń zabawowych dla dzieci, urządzenie miejsc piknikowych ze stolikami przystosowanymi do gier planszowych (szachy, warcaby, chińczyk) oraz budowę ścieżki zdrowia.

Koszt zadania: ok. 1 mln zł

PPstaw6

pustaw1

1
2
3
4
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

5 Komentarze

  1. […] Co ciekawe – ruszyły już prace przy realizacji 65. projektów z ubiegłego roku, a gdańszczanie korzystają już z wielu inwestycji, które zostały zrealizowane w poprzednich latach w ramach budżetu obywatelskiego. Warto przypomnieć: – W Gdańsku dzięki budżetowi obywatelskiego możemy cieszyć się dwoma przedsięwzięciami dotyczącymi kształtowania przestrzeni miejskiej, które od pierwszej edycji w 2013 r. zwyciężały w głosowaniach. Są to projekty pt. „Nowy Pachołek” i „Pusty Staw – park – sport, rekreacja, wypoczynek…” – informuje Sylwia Betlej, inspektor w Wydziale Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Więcej na ich temat TUTAJ. […]

  2. A gdzie inni??? Są miasta z lepszym budżetem partycypacyjnym a na liście wybrańców ich nie ma! Słaby pomysł na głosowanie partycypacyja nie dzieli ale łączy

    • Więcej na temat budżetów obywatelskich można przeczytać w styczniowej “Zieleni Miejskiej”, właśnie z tego nr pochodzi powyższy materiał. Inne miasta nie chciały, bądź nie mogły przesłać nam informacji na temat najlepszych (w ich mniemaniu) projektów. W styczniowym numerze pojawił się również raport na temat projektów które mają być realizowane również w tym roku (zaprezentowały się także inne miasta). Zachęcam do lektury.

Skomentuj