Bydgoszcz będzie "miastem-gąbką". MWiK wprowadzi innowacje w gospodarowaniu deszczówką

Bydgoszcz będzie
ko
28.03.2018, o godz. 11:33
czas czytania: około 2 minut
2

W Bydgoszczy rusza unikalny w skali kraju projekt dotyczący wody deszczowej. Planowane inwestycje to budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej, a także dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie Bydgoszczy. MWiK opracował katalog rozwiązań technicznych, który ma zachęcać mieszkańców do oszczędności wody deszczowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zostały największym beneficjentem środków unijnych, przeznaczonych na inwestycje związane z zagospodarowaniem wód opadowych na terenach miejskich. Wart 220 mln zł projekt dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta uzyskał 130 mln zł dofinansowania. W ciągu czterech lat zostanie zmodernizowanych 90 km sieci deszczowej, powstanie 14 km nowej sieci i ponad 80 urządzeń hydrotechnicznych, pozwalających racjonalnie gospodarować wodami opadowymi i roztopowymi.

Celem inwestycji jest modernizacja istniejącej infrastruktury kanalizacji deszczowej w mieście i budowa nowych jej elementów. Program jest elementem porządkowania gospodarki deszczowej i jest naturalnym kolejnym krokiem w działaniach miasta, po tym, jak wcześniej uporządkowano gospodarkę wodną i kanalizacyjną. Ideą jest, aby miasto funkcjonowało jak „gąbka” – akumulując wodę deszczową i umożliwiając jej wykorzystanie w okresach suszy.

Co może zrobić mieszkaniec?

MWiK opracowały także katalog porad dla mieszkańców. Ma być on impulsem dla wszystkich użytkowników i właścicieli zarządzających nieruchomościami do wprowadzania własnych rozwiązań związanych z retencjonowaniem wody deszczowej. Miejskie wodociągi oferują także doradztwo w zakresie rozwiązań inżynieryjno-technicznych co do konkretnych rozwiązań dotyczących projektowania konkretnych przedsięwzięć. Odciążenie kanalizacji deszczowej w mieście i zagospodarowanie wód opadowych we własnym zakresie w przyszłości może się przełożyć na  całkowite zwolnienie z opłat za odprowadzenie wód opadowych lub ich zdecydowane zmniejszenie.

Katalog będzie dostępny bezpłatnie online dla wszystkich użytkowników i właścicieli zarządzającymi nieruchomościami, którzy będą chcieli wprowadzić proekologiczne rozwiązania dotyczące wody deszczowej. W ciągu najbliższych kilku dni na specjalnie stworzonej stronie będzie można zapoznać się z katalogiem.

Dla zapobiegania skutkom zmian klimatu

Unijna dyrektywa wodna nakazuje wprowadzenie regulacji, zgodnie z którymi korzystanie z infrastruktury odpływowej na deszczówkę ma być płatne. Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, gromadzenie wody deszczowej jest rozwiązaniem ekonomicznie korzystnym: właściciel nie płaci tzw. opłaty deszczówkowej, a z drugiej strony zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wodę, która wykorzystać może np. do podlewanie ogródka czy utrzymanie zieleni.

W polskim prawie kwestię tę reguluje Prawo wodne oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Jest to zgodne ze strategią Unii Europejskiej, która chce w ten sposób przeciwdziałać skutkom zmian klimatu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


M.Woźniak

Komentarz #10455 dodany 2018-03-28 12:00:28

Bydgoskie wodociągi od lat się pozytywnie wyróżniają w kraju, więc nie dziwi mnie, że to akurat oni przeprowadzają takie unikalne pionierskie projekty. Z wielką uwagą będę śledził jej postępy.


normalny Andrzej

Komentarz #32192 dodany 2019-12-03 11:36:50

Jak budowałem dom w Bydgoszczy to miałem problemy z tym, że nie chcę odprowadzać wody do kanalizacji deszczowej tylko na swoje tereny zielone. Tylko dzięki swojej upartości nie dałem się na siłę podłączyć do sieci i zbudowałem studnię chłonną. Urzędnicy próbowali mi wmówić, że muszę się podłączyć do sieci.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024