Sześć osób z zarzutami m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną. Rachunki opiewają na łączną kwotę ponad miliona złotych. Wśród zatrzymanych jest dwoje pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

CBA prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga śledztwo dotyczące podejrzenia zakłócania przetargów publicznych prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Przedsiębiorcy i pracownicy Wód Polskich

– Ujawniono szereg nieprawidłowości związanych m.in. z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów, udzieleniem korzyści majątkowych pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także z wystawianiem nierzetelnych faktur w obrocie gospodarczym – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Wśród zatrzymanych znaleźli się przedsiębiorcy z województw mazowieckiego i łódzkiego specjalizujący się w pracach melioracyjno-wodnych oraz dwie osoby zatrudnione w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedzibę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie oraz jego oddział w Radomiu, siedziby firm biorących udział w procederze oraz zajmujących się ich obsługą księgową.

Fikcyjne faktury, pranie pieniędzy

W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga zarzuty usłyszało sześć osób zatrzymanych i jedna wezwana.

– Zarzuty te dotyczą m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną na łączną kwotę ponad miliona złotych. Ustalenia śledczych wskazują także na proceder korupcyjny w związku z wejściem w „zmowę przetargową”’ celem uzyskania zamówień publicznych w wysokości kilkuset tysięcy złotych, realizowanych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie oraz podejmowanie działań mających na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych, czyli tzw. pranie brudnych pieniędzy – czytamy w komunikacie.

CBA informuje, że w toku prowadzonego postępowania możliwe są kolejne zatrzymania.

Czytaj więcej

Skomentuj