CBA zatrzymało kolejnych podejrzanych o ustawianie przetargów na śmieciarki

CBA zatrzymało kolejnych podejrzanych o ustawianie przetargów na śmieciarki
jwo
15.02.2018, o godz. 8:54
czas czytania: około 1 minuty
2

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi zatrzymali dwie kolejne osoby podejrzane o ustawianie przetargów na zakup pojazdów do odbioru i transportu odpadów. Pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego w Koszalinie mieli działać na korzyść jednej z wrocławskich firm.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

To kolejne zatrzymania w tej sprawie. Wcześniej zatrzymano m.in. byłego burmistrza Koła i pracowników spółek miejskich w Pruszkowie. Wszyscy są powiązani z ustawianiem przetargów na zakup śmieciarek w taki sposób, aby faworyzować firmę z Wrocławia.

Tym razem zatrzymano dwie osoby pracujące w spółce komunalnej z Koszalina. To zastępca kierownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (PGK) w Koszalinie i jeden z pracowników tej firmy. Agenci CBA zabezpieczyli już dokumenty na terenie spółki i przeszukali mieszkania podejrzanych.

Prokuratura w Łodzi zamierza przedstawić zatrzymanym zarzuty zmowy przetargowej w spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm.

– Przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych ogłoszonych w 2016 r. a opiewających w sumie na ponad 2,5 mln zł – wyjaśnia Piotr Kaczorek z CBA.

Łącznie w sprawie zatrzymano już osiem osób – pięć w marcu 2017 r., jedną we wrześniu 2017 r. oraz dwie w lutym 2018 r. Zarzuty usłyszeli: prezes i handlowiec z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami śmieciarek, prezes MZUK Koło, były prezes MZUK Koło, pracownik MZO w Pruszkowie, burmistrz Koła oraz zastępca kierownika i pracownik PGK w Koszalinie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (2)


antyignorant

Komentarz #9698 dodany 2018-02-15 14:17:21

Odebrać możliwość tworzenia spółek przez samorządy oraz Skarb Państwa. WSZYSTKO SPRYWATYZOWAĆ. Jak jest właściciel (prywatny, a nie społeczny) to dopilnuje by zakupy były na racjonalne, a z korupcją sobie szybko poradzi.... ale PIS-lewactwo dąży do jeszcze większej komunizacji (po niby hasłami dekomunizacji)i powołuje coraz więcej spółek i firm zależnych od samorządu lub Skarbu Państwa.... Skala korupcji będzie rosła wraz z ilością spółek samorządowych rozrostu "IN HOUSE", itd....


Klient

Komentarz #9702 dodany 2018-02-15 16:42:49

Warunki udziału w przetargach publicznych się kłaniają. Znaleźć jakiś element blokujący konkurencję i hola piekła nie ma ! Potem jedna lub czasem przypadkowo druga firma składa ofertę bywa poza budżetem a zamawiający jeszcze czasem dokłada do budżetu zamiast ogłosić nowy przetarg, z naszych podatków. Komu przeszkadzało prawo , aby w przypadku złożenia jednej oferty unieważniać przetarg ? Czy przedsiębiorstwo prywatne mogłoby sobie na to pozwolić wiedząc, że może mieć ofertę tańszą jeśli dopuści do przetargu kilka firm zamiast ograniczać ich udział ? A publiczne środki przecież nie z własnej kieszeni. Kluczem są zawsze warunki uczestnictwa w przetargu.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024