Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

CBA zatrzymało wiceburmistrza Pragi Południe w śledztwie dot. przestępstw korupcyjnych

CBA zatrzymało wiceburmistrza Pragi Południe w śledztwie dot. przestępstw korupcyjnych
12.07.2023, o godz. 8:47
czas czytania: około 3 minut
0

CBA zatrzymało zastępcę burmistrza dzielnicy Praga-Południe Adama C. - poinformował w środę dr Robert Sosik z biura prasowego CBA. Chodzi o śledztwo dotyczące przestępstw korupcyjnych. Funkcjonariusze CBA zatrzymali też Jacka G. naczelnika wydziału architektury i budownictwa w urzędzie dzielnicy Praga-Południe oraz dwóch przedsiębiorców. Radni PiS chcę zwołania nadzwyczajnej sesji a Miasto Jest Nasze wzywa burmistrza Pragi-Południe do dymisji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

 

– Potwierdzam, że funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali dziś Adama C., pełniącego funkcję Zastępcy Burmistrza Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie usłyszy zarzuty – przekazał Robert Sosik z biura prasowego CBA. Dodał, że obecnie trwają czynności procesowe.

Zatrzymanie wiceburmistrza potwierdził rzecznik prasowy dzielnicy Praga-Południe Andrzej Opala. „CBA wykonuje w Urzędzie Dzielnicy czynności służbowych na polecenie prokuratury. Deklarujemy pełną współpracę”.

Potwierdził również, że funkcjonariusze CBA zatrzymali też Jacka G. naczelnika wydziału architektury i budownictwa w urzędzie dzielnicy Praga-Południe.

Adam C. zajmuje się w dzielnicowym ratuszu architekturą i budownictwem, gospodarką lokalami mieszkalnymi i użytkowymi oraz zamówieniami publicznymi.

Cztery osoby zatrzymane

– W sumie funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby. Spośród tych czterech osób dwie są to osoby będące urzędnikami urzędu dzielnicy Praga-Południe w Warszawie. Jest to zastępca burmistrza urzędu, ale także naczelnik wydziału architektury i budownictwa, a także dwóch przedsiębiorców. Śledztwo dotyczy przestępstw korupcyjnych – wyjaśnił Robert Sosik z biura prasowego CBA.

Radni PiS chcą zwołania nadzwyczajnej sesji w związku z zatrzymaniem wiceburmistrza Pragi-Południe

Dzielnicowi radni PiS chcą zwołania nadzwyczajnej sesji w związku z zatrzymaniem wiceburmistrza wiceburmistrza Pragi-Południe oraz naczelnika wydziału architektury i budownictwa w tymże urzędzie.

– To jest kolejna tego rodzaju sprawa w Warszawie. Jako klub radnych po konsultacji z pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie posłem Jarosławem Krajewskim zażądamy zwołania sesji nadzwyczajnej – powiedział PAP pełnomocnik PiS na Pradze-Południe radny Marek Borkowski.

Dodał, że radni będą żądać wyjaśnień od burmistrza dzielnicy. – Dokładnych informacji o zarzutach wobec tych osób, ale też poprosimy o informacje, jakie czynności i działania podejmowali w ostatnich latach. Zażądamy tez skontrolowania tych działań – wyjaśnił radny. – Uważamy, że mieszkańcom taka informacja się należy, a wnioski niech wyciągną sami w wyborach samorządowych za rok – zaznaczył.

Miasto Jest Nasze wzywa burmistrza Pragi-Południe do dymisji

“W związku z zatrzymaniem przez CBA wiceburmistrza Pragi-Południe Adama C. wraz z naczelnikiem wydziału architektury, wzywamy burmistrza Tomasz Kucharskiego do dymisji, a rzecznika Opalę do przeprosin” – napisali na Twitterze aktywiści z Miasto jest Nasze.

Aktywiści Miasto Jest Nasze kilka dni wcześniej oskarżyli burmistrza Pragi-Południe i jego współpracowników o to, że aż 60 proc. pozwoleń na budowę na Pradze-Południe zostało wydanych niezgodnie z Miejscowymi Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Opierali się na wyniku kontroli przeprowadzonej przez stołeczny ratusz obejmującej 2022 rok.

Pozwolenia niezgodne z prawem?

Kontrolerzy skupili się na 15 wybranych projektach budowlanych. Kontrola wykazała, że wydano 4 decyzje o pozwoleniu na budowę, pomimo że przyjęte rozwiązania projektowe pozostawały w niezgodności z zapisami MPZP, czym naruszono art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego. Zatwierdzono 3 projekty budowlane pomimo braku możliwości sprawdzenia jego zgodności z zapisami MPZP. W dwóch przypadkach zatwierdzona dokumentacja projektowa lub przedłożone dokumenty wymagane przepisami odrębnych ustaw niż Prawo budowlane, zawierały niespójności w zakresie dot. m.in. zgodności planowanej inwestycji z ustaleniami ww. obowiązujących MPZP.

Do oskarżeń odniósł się wtedy rzecznik dzielnicy Andrzej Opala, który wyjaśnił, że do kontroli wybrano 15 przypadków.

– Do czterech z nich kontrolujący urzędnicy zgłosili uwagi – wyjaśnił dodając, że jakby nie liczyć, nie daje to w żaden sposób 60 proc. pozwoleń wydanych niezgodnie z prawem. – Owszem, te cztery przypadki to 26 proc. zbadanych, ale jak zwraca uwagę samo Biuro Kontroli, są to uchybienia o nieznacznej skali i charakterze – przekazał Opala.

Rzecznik dzielnicy przytoczył też fragment protokołu pokontrolnego: “Skala oraz charakter stwierdzonych nieprawidłowości uzasadniają sformułowanie ogólnej oceny pozytywnej z zastrzeżeniami wynikającymi z przypadków jednostkowych”.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024