Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

CBOS: 83,3 proc. pracowników deklaruje zadowolenie z pracy

CBOS: 83,3 proc. pracowników deklaruje zadowolenie z pracy
pap/jw
23.12.2023, o godz. 11:55
czas czytania: około 5 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Z badania CBOS dotyczącego “pracy zarobkowej Polaków i zadowolenia z niej” wynika, że 58 proc. ankietowanych pracuje zarobkowo. “W porównaniu z rokiem 2021 nastąpił o 4 punkty procentowe wzrost odsetka pracujących zarobkowo choćby w minimalnym zakresie czy dorywczo. Dominują osoby, które deklarują pracę w pełnym wymiarze czasu (51 proc. ogółu, czyli 89 proc. pracujących zarobkowo)” – wskazał CBOS.

Praca w sektorze publicznym i prywatnym

Gdzie Pan(i) obecnie pracuje? Proszę wziąć pod uwagę Pana(i) główne miejsce pracy. 46 proc. respondentów wskazała, że świadczy pracę w firmach całkowicie prywatnych działających poza sektorem rolnym; 26 proc. jest zatrudniona w sektorze publicznym lub zakładach/firmach, których właścicielem jest państwo lub samorząd lokalny; 20 proc. wskazała, że głównym ich miejscem pracy są spółki z udziałem właścicieli prywatnych (polskich lub zagranicznych) i państwa, zaś tylko 8 proc. podała, że pracuje w prywatnym gospodarstwie rolnym.

Na pytanie, ile osób pracuje w Pana(i) zakładzie pracy/firmie/instytucji łącznie z Panem(ią)? 53 proc. badanych oświadczyła, że pracuje w niedużych firmach lub instytucjach (poniżej 50 pracujących). 23 proc. respondentów zadeklarowało, że pracuje w instytucji, w której jest powyżej 250 pracujących, zaś 21 proc. w firmach od 50 do 249 pracujących.

Rodzaj umowy

CBOS podał, że 61 proc. pracujących zarobkowo zapytanych o główne źródło dochodów wskazało umowę na czas nieokreślony, a 12 proc. – własną działalność gospodarczą. Dla co dziesiątego pracującego zarobkowo dorosłego Polaka głównym źródłem dochodów jest obecnie umowa na czas określony (10 proc., od 2021 roku spadek o 4 punkty procentowe), a 7 proc. badanych czerpie dochody głównie z pracy we własnym gospodarstwie rolnym (spadek o 1 punkt procentowy). Również dla 7 proc. głównym źródłem dochodu pozostaje umowa cywilnoprawna (wzrost o 3 punkty procentowe), przy czym znacznie częściej jest to umowa zlecenie (6 proc.) niż umowa o dzieło (1 proc.).

Tak jak poprzednio 2 proc. ankietowanych przyznało się, że utrzymuje się z pracy niepotwierdzonej formalną umową, przy czym więcej jest w tej grupie podejmujących takie zajęcia dorywczo (1,1 proc.) niż stale pracujących bez umowy (0,5 proc.).

Z deklaracji badanych wynika, że osoby pełniące w pracy funkcje kierownicze, odpowiadające za pracę innych osób lub kierujące projektami – przeciętnie poświęcają na pracę zarobkową znacznie więcej czasu, niż osoby niewykonujące takich zadań (średnio 44,2 godziny tygodniowo wobec 41,1 godziny).

Brak możliwości pracy zdalnej

Według CBOS, 67 proc. pracujących zarobkowo nie ma w swoim głównym miejscu pracy możliwości pracy zdalnej. 10 proc. może w zasadzie cały czas pracować zdalnie, a 22 proc. ma taką możliwość w określonych okolicznościach. W porównaniu z rokiem 2021 o 2 punkty procentowe przybyło mających możliwość zdalnej pracy, przy czym zwiększyła się grupa tych, którzy w zasadzie cały czas mogą pracować zdalnie.

Z badania CBOS wynika, że możliwość pracy zdalnej najczęściej mają badani należący do grupy kierowników i specjalistów z wyższym wykształceniem – 65 proc. tej grupy. Zdalnie może też pracować 48 proc. pracowników administracyjno-biurowych, 21 proc. specjalistów średniego szczebla i techników oraz 13 proc. pracowników usług. Ponadto, częściej możliwość pracy zdalnej mają kobiety niż mężczyźni (35 proc. wobec 29 proc.).

Dwa najczęściej podawane powody, dla których respondenci korzystają z możliwości pracy zdalnej, to nietracenie czasu na dojazd do pracy– 47 proc. oraz większa elastyczność czasu pracy pozwalająca samodzielnie zaplanować dzień – 45 proc.

Poziom zadowolenia

Z badania CBOS wynika, że 83,3 proc. pracujących zarobkowo deklaruje większe lub mniejsze zadowolenie ze swojej pracy. Zdecydowanie zadowolonych jest 34,2 proc. pracujących zaś deklarujących odpowiedź “raczej zadowoleni” – wskazało 49,1 proc. badanych.

Najwyższy odsetek zadowolonych odnotowano wśród prywatnych przedsiębiorców oraz badanych zaliczających się do kadry kierowniczej lub specjalistów z wyższym wykształceniem (odpowiednio 91 proc. i 90 proc.), zaś najmniej zadowolonych (61 proc.) jest wśród rolników indywidualnych. Nie potrafiło się określić 11,3 proc. respondentów.

83 proc. uważa, że wykonywane przez nich zadania są ważne i mają sens. 79 proc. twierdzi, że praca wymaga od nich doskonalenia posiadanych umiejętności i poznawania nowych rzeczy. Ponad trzy czwarte ocenia swoją pracę jako interesującą (77 proc.), a trzy czwarte (75 proc.) deklaruje, że daje ona im pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji.

Z badania CBOS wynika, że nieco gorzej wypada ocena pracy w aspekcie wykorzystania posiadanych kwalifikacji i wykształcenia. 67 proc. ankietowanych twierdzi, że ich obecna praca pozwala na pełne wykorzystanie posiadanych kwalifikacji, a 56 proc., że jest ona zgodna z ich wykształceniem.

“W XXI wieku deklarowany poziom satysfakcji z pracy jest znacznie wyższy, niż w latach 90. XX wieku, zaś w ostatnich dwóch latach osiągnęła ona rekordowy poziom” – podał CBOS.

Pewność zatrudnienia

“Poczucie pewności zatrudnienia i stabilizacji systematycznie rosło do października 2021 roku, kiedy osiągnęło rekordowy poziom. Obecnie odsetek pracujących zarobkowo, którym praca daje pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji, tylko nieznacznie zmalał” – wskazał CBOS.

Poczucie pewności zatrudnienia i stabilizacji najbardziej wiążą się z wiekiem badanych, a wyraźnie rzadziej, niż starsi deklarują je pracujący w wieku 18–24 lata (51 proc.).

Badanie “Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie przeprowadzono metodami: CAPI, CATI oraz CAWI. Zrealizowano je w dniach od 2 do 11 października 2023 r. na próbie liczącej 1110 osób (w tym: 61,5 proc. metodą CAPI, 25 proc. – CATI i 13,4 proc. – CAWI).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024