Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

"Święto Drzewa – ogrody dla przyrody" w Jaworznie

jw
06.05.2024, o godz. 11:51
czas czytania: około 4 minut
0

W Jaworznie, przy Szkole Podstawowej nr 11 powstanie nowy ogród przyjazny dla przyrody i edukacji, który rozpoczyna 3-letni projekt Klubu Gaja "Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26", współfinasowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro. Dziś edukatorzy Klubu Gaja razem ze społecznością szkolną założą ogród deszczowy, rabatę przyjazną dla zapylaczy, warzywnik z podwyższonymi grządkami, posadzi owocowe drzewa i krzewy, zbuduje budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek oraz domki dla owadów zapylających.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Zagospodarowanie terenu ogrodu w Szkole Podstawowej nr 11 w Jaworznie będzie kontynuacją działań Klubu Gaja wspieranych przez Fundację Drzewo i Jutro. Przez dwa minione lata założono 4 ogrody, które służą społecznościom przedszkoli i szkół do edukacji ekologicznej, obserwacji przyrody i codziennych aktywności. “Wspólnie z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i społecznością lokalną posadziliśmy 1632 roślin m.in. drzewa, krzewy, pnącza, założyliśmy jagodowniki, sady i kwitnące rabaty z bylinami i kwiatami cebulowymi, zbudowaliśmy 40 schronień dla dzikich zwierząt m.in. budek lęgowych dla ptaków typu A i B, domków dla wiewiórek i jeży, hoteli dla zapylaczy. W wydarzeniach wzięło udział 385 dzieci i młodzieży z Przedszkola Publicznego i Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrej, Przedszkola Publicznego w Bestwinie, Publicznego Przedszkola nr 8 “Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku”. – informuje Klub Gaja.

“Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”

– W tym roku będziemy zagospodarowywać już piąty ogród w ramach projektu “Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”. To wspaniała inicjatywa, dzięki której przyszkolne ogrody odżywają. Nowe nasadzenia rodzimych gatunków drzew, krzewów, pnączy i bylin, w tym roślin miododajnych i owocowych sprzyjają zwiększeniu bioróżnorodności, a tym samym miejsca te stają się bardziej przyjazne dla dzikich zwierząt – ptaków, wiewiórek czy owadów. Równocześnie takie ogrody mogą służyć praktycznej edukacji przyrodniczej i ogrodniczej dzieci i młodzieży. – komentuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka projektu.

Teren zieleni wokół Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaworznie jest bardzo duży. Na początku Klub Gaja zlecił wykonanie projektu zagospodarowania terenu i nasadzeń roślin. W ogrodzie zaplanowano ogród deszczowy z roślinnością podmokłych łąk, znoszącą okresowe zalewanie, ale i przesuszenie, jak np. turzyce, trawy, irysy, jaskry. Przed wejściem do szkoły powstanie rabata z kwitnącymi bylinami i hotelami dla dzikich zapylaczy. – Dyrekcja szkoły i nauczyciele bardzo chcieli założyć warzywnik, dlatego razem z dziećmi przygotujemy podwyższone grządki i kompostownik. Posadzimy także przyjazne dla dzikiej fauny drzewa i krzewy m.in. leszczyny, derenie, porzeczki, jabłonie, grusze i zrobimy budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. W prace przygotowawcze, które odbyły się 20 kwietnia zaangażowali się rodzice razem z dziećmi. Pomagali m.in. przy przewożeniu ziemi i przekopywaniu terenu, wyznaczaniu miejsc pod nasadzenia oraz wykonaniu niecki pod ogród deszczowy. – dodaje Jolanta Migdał.

Szkoła z ogrodem deszczowym

– Niejednokrotnie patrząc przez okno na teren SP 11 myślałam, że jest on pełen potencjału do zagospodarowania przestrzennego, ale brakuje nam rąk do pracy czy finansów. Współpracę SP 11 z Klubem Gaja zawiązała nasza emerytowana nauczycielka biologii p. Mirosława Kozieł, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna. To ona uczyła dzieci edukacji ekologicznej, sadziła z nimi drzewa, dbała o segregację śmieci czy organizowała happeningi z okazji corocznego Święta Drzewa i Dnia Ziemi. Kiedy Pani Jola opowiedziała mi o propozycji współpracy i zagospodarowania terenu wokół naszej szkoły, zadzwoniłam do Pani Mirki podziękować jej za zaangażowanie i powiedzieć, że to właśnie dzięki niej to wszystko się teraz dzieje z Klubem Gaja! Dnia 20 kwietnia br. w prace na terenie SP 11 zaangażowali się rodzice uczniów, sami uczniowie, pracownicy i nauczyciele szkoły, jak i zaprzyjaźniona grupa Fenomenalni.jaw, z którymi współpracujemy podczas organizacji różnych wydarzeń w mieście. To wydarzenie pokazało mi, że nawet podczas deszczowej pogody tworzymy wspaniałą społeczność, która potrafi zrobić coś dobrego! Na razie odbyły się prace przygotowawcze, ale rodzice i uczniowie już pytają kiedy się znowu spotykamy żeby sadzić rośliny, krzewy, robić grządki warzywne i pracować w ogrodzie przy szkole. To wszystko cieszy mnie jako gospodarza. Jestem wdzięczna, że możemy wraz z Klubem Gaja stworzyć uczniom piękny ogród, w którym będą mogli zarówno uczyć się w terenie, jak i odpoczywać. – dodaje Natalia Kamińska, dyrektorka szkoły.

Projekt “Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” dofinansowano ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024