Koncern HeidelbergCement i powiązana z nim kapitałowo Grupa Górażdże wezmą udział w projekcie ACCSESS i pilotażowo wdrożą technologię wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS).

Inicjatywa koordynowana jest przez norweską spółkę Sintef Energi AS. Instalacja wykorzystująca technikę wychwytywania CO2 z gazów spalinowych po procesie spalania powstanie na terenie cementowni Górażdże w Polsce. Będzie to pierwszy tego typu projekt realizowany w kraju.

W inicjatywę zaangażowanych jest 18 partnerów przemysłowych i organizacji badawczych, a łączna wartość projektu wynosi 18 mln euro (15 mln euro stanowi dofinansowanie pochodzące z unijnego programu Horyzont 2020).

Uruchomienie instalacji na terenie cementowni Górażdże w Polsce to pierwszy z planowanych kroków. W kolejnym koncern przeprowadzi szczegółowe studium w celu zbadania optymalnej integracji działającej już jednostki wychwytywania dwutlenku węgla w zakładzie w Hanowerze w Niemczech, które pozwoli określić dobre praktyki w tym zakresie.

Trzeci etap projektu stanowić będzie praca nad stworzeniem ram prawnych i organizacyjnych dla efektywnego systemu transportu CO2 z Europy kontynentalnej do składowisk znajdujących się na Morzu Północnym – wspólnego projektu firm naftowych i gazowych Equinor, Shell i TotalEnergies. Projekt ACCSESS ma trwać 48 miesięcy, od maja 2021 do kwietnia 2025 r.

Czytaj więcej

Skomentuj