Reklama

envicon 2023 ad1a

Cementownia Górażdże rozwija projekt wychwytywania dwutlenku węgla

Cementownia Górażdże rozwija projekt wychwytywania dwutlenku węgla
dom
23.09.2021, o godz. 16:09
czas czytania: około 1 minuty
0

Koncern HeidelbergCement i powiązana z nim kapitałowo Grupa Górażdże wezmą udział w projekcie ACCSESS i pilotażowo wdrożą technologię wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Inicjatywa koordynowana jest przez norweską spółkę Sintef Energi AS. Instalacja wykorzystująca technikę wychwytywania CO2 z gazów spalinowych po procesie spalania powstanie na terenie cementowni Górażdże w Polsce. Będzie to pierwszy tego typu projekt realizowany w kraju.

W inicjatywę zaangażowanych jest 18 partnerów przemysłowych i organizacji badawczych, a łączna wartość projektu wynosi 18 mln euro (15 mln euro stanowi dofinansowanie pochodzące z unijnego programu Horyzont 2020).

Uruchomienie instalacji na terenie cementowni Górażdże w Polsce to pierwszy z planowanych kroków. W kolejnym koncern przeprowadzi szczegółowe studium w celu zbadania optymalnej integracji działającej już jednostki wychwytywania dwutlenku węgla w zakładzie w Hanowerze w Niemczech, które pozwoli określić dobre praktyki w tym zakresie.

Trzeci etap projektu stanowić będzie praca nad stworzeniem ram prawnych i organizacyjnych dla efektywnego systemu transportu CO2 z Europy kontynentalnej do składowisk znajdujących się na Morzu Północnym – wspólnego projektu firm naftowych i gazowych Equinor, Shell i TotalEnergies. Projekt ACCSESS ma trwać 48 miesięcy, od maja 2021 do kwietnia 2025 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023