Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Cenne surowce zamiast skażenia planety. „Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci”

Cenne surowce zamiast skażenia planety. „Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci”
R.G.
12.10.2022, o godz. 12:28
czas czytania: około 3 minut
0

Jutro, 13 października br., obchodzić będziemy „Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci”. To inicjatywa WEEE Forum, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizacji Odpowiedzialności Producentów Odpadów Elektronicznych, realizowana przy wsparciu ponad 120 organizacji z 70 krajów świata. Tegoroczny Dzień Bez Elektrośmieci odbywać się będzie pod hasłem „Nieważne jak małe, do recyklingu się nadaje”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), w bieżącym roku na całym świecie wytworzonych zostanie ponad 24 mln ton drobnych elektrośmieci. Wiele z nich, wraz z innymi odpadami, trafi do śmietników.

– Przy okazji 5. edycji „Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci” pragniemy przypomnieć, jak ważny jest każdy element elektroniki lub urządzenia elektrycznego, którego już nie używamy, a który niepotrzebnie przechowujemy w domach – wyjaśnia Grzegorz Skrzypczak, Prezes ElektroEko S.A., główny organizator Międzynarodowego Dnia w Polsce. – Urządzenia te zawierają wiele ważnych surowców, które można wykorzystać do produkcji nowych urządzeń elektronicznych lub innego sprzętu, takiego jak: turbiny wiatrowe, części samochodowe, akcesoria domowe czy nowe sprzęty elektroniczne. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla zielonego, cyfrowego przejścia w kierunku  społeczeństwa niskoemisyjnego – dodaje Grzegorz Skrzypczak.

Pod egidą ONZ

W Polsce głównym organizatorem „Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci” jest organizacja ElektroEko S.A., która wspólnie z UNEP-GRID Warszawa, czyli Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych, (ang. United Nations Environment Programme, UNEP) i Światową bazą danych o zasobach Ziemi (ang. Global Resource Information Database, GRID), realizuje program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców. Parterami wydarzenia są: Związek Cyfrowa Polska oraz APPLiA. Akcja zyskała też patronat honorowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Nie wyrzucaj elektrośmieci!

Ze względu na swój rozmiar przedmioty takie jak słuchawki, elektryczne szczoteczki do zębów, ładowarki czy aparaty fotograficzne, często wyrzucane są do śmietników razem z innymi odpadami. Jedynie w Europie, co roku do koszy na śmieci trafia prawie 1,4 kg elektrośmieci na osobę.

– Oznacza to, że 8% wszystkich odpadów elektronicznych, które wyrzucamy do zwykłych pojemników na śmieci trafia na składowiska odpadów bądź jest spalana – wyjaśnia Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko S.A. – Tego rodzaju postępowanie nie tylko jest niezgodne z prawem, ale też szkodzi środowisku. Oznacza ono również, że cenne surowce zawarte w elektrośmieciach nie zostaną ponownie wykorzystane i będą bezpowrotnie utracone.

Dodajmy, że za wyrzucanie elektrośmieci do pojemników do tego nieprzeznaczonych grozi mandat w wysokości do 5000 zł.

Cenne składniki zawarte w elektroodpadach

Jak zauważają specjaliści, aż 800 gramów srebra, 150 gramów złota i 50 gramów palladu wyekstrahować można z jednej tony płytek drukowanych, które znajdują się w urządzeniach elektronicznych. Jest jednak jeden warunek – najpierw musimy zanieść te urządzenia do punktów odbioru, skąd trafią one do recyklingu. Jeśli tak się stanie, to niebezpieczne substancje zawarte w elektrośmieciach zostaną zneutralizowane, a odzyskane surowce posłużą do wytwarzania nowych produktów.

Inicjatywy dla mieszkańców

Elektrośmieci to najszybciej rosnący strumień odpadów w skali całej Unii Europejskiej, z czego mniej niż 40% poddaje się recyklingowi. Podobnie, lub jeszcze gorzej, jest w innych częściach Świata. Stąd paląca potrzeba podejmowania wysiłków zmierzających do tego, by odwrócić ten rosnący i mocno negatywny trend.

– Organizacje takie jak nasza, które zarządzają systemem zbierania i przetwarzania elektrośmieci,  nieustannie pracują nad tym by właściwe pozbywanie się małych urządzeń elektronicznych było proste i wygodne dla użytkowników oraz dla gospodarstw domowych – mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes ElektroEko SA.

Udostępnianie pojemników do zbierania drobnych elektrośmieci w sklepach, urzędach czy biurowcach, odbiór małych zepsutych urządzeń przy dostawie nowych, a także punkty ich zbierania na terenie miast, to tylko niektóre z inicjatyw prowadzonych przez ElektroEko dla celu zachęcenia ludzi do prawidłowego pozbywania się elektrośmieci.

Jak podkreślają organizatorzy obchodów „Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci”, ważna jest też świadomość i edukacja. W ramach akcji czynne będą więc nie tylko mobilne punkty odbioru elektroodpadów.

Przewidziano też wiele działań promujących ideę recyklingu zużytych elektro-produktów, w którą włączyły się instytucje i placówki oświatowe. Więcej szczegółów dotyczących konkretnych przedsięwzięć znaleźć można na internetowej stronie pod adresem:  https://dzienbezelektrosmieci.pl/

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024