Większość farm słonecznych zbudowana jest z paneli ułożonych w rzędach, tworzących geometryczne kształty. Tymczasem inwestorzy nowej elektrowni w Datong w Chinach postanowili nieco zabawić się ze swoim projektem.

Firma China Merchants New Energy Group, jeden z największych w Kraju Środka operatorów czystej energii, zbudowała farmę słoneczną o powierzchni ok. 100 ha w kształcie gigantycznej pandy. Pierwszy etap inwestycji, czyli 50-megawatowy zakład, właśnie zaczął dostarczać energię do sieci w północno-zachodnich Chinach. Druga „słoneczna panda” powstać ma jeszcze w tym roku.

Nietypowych kształtów elektrownia będzie w stanie wyprodukować 3,2 mld kWh energii słonecznej w ciągu 25 lat. To wyeliminuje około miliona ton węgla, który zostałby wykorzystany do produkcji energii elektrycznej, zmniejszając emisję dwutlenku węgla o 2,74 mln ton. W sumie elektrownia w Datong zajmie powierzchnię 600 ha.

Aby zrealizować tę niecodzienną farmę, chińska firma współpracowała z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Projekt jest częścią większego przedsięwzięcia, którego celem jest podniesienie świadomości wśród młodych ludzi w Chinach na temat czystej energii. Grupa ma nadzieję na zbudowanie większej liczby elektrowni słonecznych w kształcie pandy w ciągu najbliższych pięciu lat.

Czytaj więcej

Skomentuj