Shanxi, największą chińską prowincję produkującą węgiel, nawiedziły gwałtowne ulewy powodujące powodzie. Ceny węgla wykorzystywanego w elektrowniach osiągnęły rekordowe wartości – poinformowała BBC.

Region Shanxi w środkowej części kraju jest odpowiedzialny za około jedną trzecią dostaw węgla w całych Chinach.

Węgiel energetyczny na giełdzie towarowej Zhengzhou we wtorek zdrożał o ponad 10 proc. do 234 dolarów amerykańskich za tonę.

W piątek chińskie władze nakazały wszystkim funkcjonującym kopalniom zwiększyć wydobycie. To jeden z elementów strategii ratunkowej w obliczu niedoborów energii elektrycznej pozyskiwanej z węgla.

Kolejnym krokiem jest decyzja o liberalizacji cen energii elektrycznej wytwarzanej z węgla, by zagwarantować większą płynność dostaw prądu. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) uelastyczni mechanizm rynkowej ceny energii. “Reforma ma na celu złagodzenie trudności operacyjnych firm energetycznych i zachęcenie zakładów do zwiększania dostaw energii” – poinformował dziennikarzy urzędnik NDRC, Peng Shaozong

Jeszcze przed powodziami Chiny borykały się z poważnymi brakami prądu w wielu regionach kraju. W ostatnich tygodniach firmy energetyczne zostały zmuszone do ograniczenia dostaw energii elektrycznej do milionów domów prywatnych i przedsiębiorstw. Ze względu na braki prądu stanęły też niektóre fabryki. Szczególnie ucierpiała działalność produkcyjna w północno-wschodnich prowincjach.

Powódź w Shanxi dotknęła ponad 1,76 mln osób. Ulewne deszcze spowodowały osuwiska i zawalenie się domów mieszkalnych. 15 osób poniosło śmierć.

Czytaj więcej

Skomentuj