Badania prowadzone są w miejscach intensywnej migracji płazów. Rozstawiono tam specjalne płotki herpetologiczne, oznaczone tabliczkami informacyjnymi. Migrujące ropuchy szare (łac. Bufo bufo), są liczone, mierzone, ważone i wypuszczane zgodnie z kierunkiem ich przemieszczania się.
Mikroczipy i szlaki migracji
Dodatkowo, części zwierząt zakładane są podskórne mikroczipy, umożliwiające monitorowanie stanu populacji i śmiertelności, określanie łączności lokalnych populacji oraz planowanie ochrony istniejących korytarzy migracji. Naukowcy zauważają też, że na obszarze Krakowa znajduje się wiele niezabezpieczonych i nierozpoznanych wcześniej tras migracji ropuch i innych płazów.
Niestety, wraz z rozwojem miasta, często dochodzi do oddzielania siedlisk rozrodczych ropuch od siedlisk lądowych (także miejsc zimowania), łącznie z ich niszczeniem. – Dlatego chcemy, aby nasze badania zwróciły uwagę na potrzebę ochrony płazów na terenie Krakowa, zachowania ich siedlisk i łączności populacji w kontekście planowania dalszego rozwoju infrastruktury miasta – podkreślają naukowcy z IOP PAN.
Śmierć na ruchliwej ulicy
Rozwój miast powoduje, że płazy muszą migrować przez ruchliwe ulice, które wcześniej były po prostu częścią ich siedlisk. W tych okolicznościach zwierzęta te masowo giną pod kołami samochodów, co ostatecznie prowadzi do wyginięcia całych lokalnych populacji.
Warto też wiedzieć, że monitoring populacji i rozpoznawanie siedlisk, to podstawowe działania służące ochronie tej grupy zwierząt. – Słuszne i skuteczne akcje przenoszenia płazów przez drogi, są zawsze cennymi inicjatywami oddolnymi, wymagającymi ogromnego wysiłku wielu osób przez kilka, kilkanaście tygodni. Jednak trwale nie rozwiążą problemu – wyjaśniają przyrodnicy.
Przepusty skuteczną alternatywą
Skuteczną i stosunkowo prostą alternatywą dla takich działań jest natomiast budowa przepustów i barier, które naprowadzają do nich płazy. Powinno się to odbywać systemowo, przy okazji budowy nowych dróg i remontów tras już istniejących. Jednak, aby świadomie i odpowiednio tworzyć wspomniane przepusty, niezbędne jest gromadzenie informacji o występowaniu płazów i gadów. Można też wspomóc skuteczność tego procesu poprzez przekazywanie informacji o tych zwierzętach do bazy danych atlasu płazów i gadów, o co apelują pracownicy IOP PAN.
Zgłoszeń takich można dokonywać poprzez stronę internetową. Na udostępnionej tam mapie należy oznaczyć miejsce obserwacji, wypełnić krótki formularz i dołączyć dokumentację fotograficzną. Pomyślnie zweryfikowane obserwacje zostaną dołączone do bazy danych Atlasu Płazów i Gadów Polski.
Największa polska ropucha
Ropucha szara to największa ropucha żyjąca w Polsce. Zimuje na lądzie, po czym wczesną wiosną wędruje na gody, które zawsze odbywają się w zbiornikach wodnych. W ich wyniku samica składa jaja, z których wylęgają się kijanki. Aby zmienić się w postać zbliżoną do dorosłej, kijanki muszą ulec przeobrażeniu. Dzieje się to zazwyczaj do końca czerwca, po czym młode ropuchy masowo opuszczają wodę. Są wtedy wyjątkowo podatne za wszelkie zagrożenia: i naturalne, i związane z działalnością człowieka.
Komentarze (0)