Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Ciepłownia do remontu za 55 mln zł

Ciepłownia do remontu za 55 mln zł
dom
30.10.2019, o godz. 14:36
czas czytania: około 1 minuty
1

Olsztyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało umowę na modernizację Ciepłowni Kortowo. Wykonawca - Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne - ma na to 24 miesiące. Wartość prac wynosi blisko 55 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Jak informuje Lidia Warnel z olsztyńskiego MPEC – projekt będzie finansowany w formie pożyczki ze środków NFOŚiGW w ramach programu E-kumulator. Pokryje ona 75 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostała część to kredyty bankowe.

– Właśnie zakończyliśmy budowę nowej ciepłowni opalanej biomasą Kortowo Bio. Teraz nadszedł czas na modernizację ciepłowni węglowej – informuje Konrad Nowak, prezes olsztyńskiego MPEC. – W ten sposób dostosowujemy nasze źródło do nowych uwarunkowań środowiskowych, realizując tym samym misję naszej firmy, która zakłada radykalne ograniczenie negatywnego oddziaływania ciepłowni na środowisko naturalne.

W najbliższym czasie z krajobrazu Olsztyna zniknie 120-metrowy komin, zbudowany blisko 40 lat temu przy ciepłowni na Słonecznym Stoku. Na jego miejscu zostanie wzniesiony nowy, niższy, wyposażony w nowoczesny system monitoringu emisji.

Modernizacja ciepłowni obejmie budowę instalacji ograniczającej emisję tlenków azotu, oczyszczania spalin poprzez ich odsiarczanie i odpylanie. Przewidywana jest także modernizacja jednego z pięciu kotłów wodnych WR-25. MPEC zakłada, że po zakończeniu modernizacji, czyli od 2022 r. roczna emisja dwutlenku siarki w ciągu roku zmniejszy się o ok. 40 proc., tlenków azotu o ok. 35 proc., a pyłów PM 10 i PM 2,5 – o ok. 50 proc.

remont komina (5)
budowa ciepłowni - komin
komin (7)

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


dziara

Komentarz #28469 dodany 2019-10-31 13:18:49

Czy aby RDF będzie tam spalany ? Bo z doniesień nie tylko prasowych ogólnie wiadomo, że Olsztyn poszedł normalnie bez trzymanki na produkcję tego "paliwa", z którym nie mają teraz co robić.

Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2026