PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Ciepłownie mogą skorzystać na termicznym przekształcaniu odpadów

Ciepłownie mogą skorzystać na termicznym przekształcaniu odpadów
dom, jwo
11.05.2021, o godz. 11:56
czas czytania: około 3 minut
0

Modernizacja instalacji w kierunku termicznego przekształcania odpadów to jeden z najlepszych sposobów na modernizację istniejących w Polsce elektrociepłowni - przekonują eksperci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ciepłownictwo w Polsce ma charakter lokalny. Obecnie, gdy wiele instalacji wymaga modernizacji, a jednocześnie istnieje bardzo duży problem ze wzrostem kosztów prowadzenia gospodarki odpadami, trzeba szukać rozwiązań tych problemów.

Odpady zamiast węgla

Sektor ciepłowniczy może efektywnie współpracować z samorządem – mówił podczas konferencji “Modernizacja ciepłowni w kierunku termicznego przekształcania odpadów” Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

– Identyfikujemy obecnie ok. 50 miejsc na terenie kraju, w których realnie myśli się o spalarniach odpadów. I nie mówimy tu o wielkich instalacjach spalających po 100 tys. odpadów rocznie. Mówimy o małych, lokalnych ciepłowniach unieszkodliwiających ok. 15 tys. ton rocznie. Jesteśmy więc w stanie budować obiekty umożliwiające obniżanie cen wywozu odpadów. Warto wykorzystać tę olbrzymią synergię, jaka istnieje pomiędzy wykorzystaniem odpadów z termicznym odzyskiem energii i ciepła a samorządową gospodarką odpadami.

Jak zaznacza Jacek Szymczak, nie będziemy jednak w stanie zrealizować zakładanych inwestycji, jeśli nie zapewnimy sobie ich zewnętrznego finansowania, ponieważ takie przedsięwzięcia nie należą do najtańszych. Tymczasem UE nie kwapi się do finansowania spalania odpadów, co widać w obecnej europejskiej taksonomii inwestycji uznawanych za zrównoważone.

Przekonać Unię do spalarni

– Europejskie działania dotyczące ciepłownictwa powinny zmierzać w kierunku wyrównywania potencjałów instalacyjnych między poszczególnymi krajami Unii. Obecnie, podczas dyskusji o termicznym unieszkodliwianiu odpadów wydaje się, że poza sojusznikami z Grupy Wyszehradzkiej, możemy zyskać przychylność Niemiec, które mimo posiadania już dużej liczby instalacji, chcą jeszcze dodatkowo wybudować około stu takich obiektów – mówił Rober Rosa, wiceprezes Abrysu.

Pojawia się jednak pytanie, jakie będą możliwości finansowania ciepłowniczych inwestycji? Mówił o tym podczas konferencji Artur Michalski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Najgorsze byłoby w tej chwili uniemożliwienie udzielania pomocy publicznej na przedsięwzięcia z zakresu transformacji ciepłowniczej i energetycznej. KPO w obecnej wersji stanowi oczywiście problemem, ale pamiętajmy, że mimo wszystko dysponujemy krajowymi pieniędzmi na szeroko pojęte ciepłownictwo, a ponadto w ramach popandemicznej pomocy trafić ma także do nas ok. 300 mln euro – argumentował Artur Michalski.

Narodowy Fundusz dysponuje zapleczem finansowym na ciepłownicze inwestycje – nie tylko samorządowe. Interesującą propozycją, obok dotacji i pożyczek, jest kapitałowe wsparcie przedsiębiorstw.

– W takich wejściach kapitałowych Fundusz nie chce jednak pełnić roli dominującej – nie chce być, o ile to możliwe, akcjonariuszem większościowym. Chcemy, aby takimi przedsiębiorstwami zarządzali ich dotychczasowi właściciele, a rola Funduszu w takich przedsięwzięciach kończyła się w momencie, gdy sytuacja ulegnie poprawie – mówił A. Michalski.

Przykłady finansowania inwestycji w ciepłownictwo omówił Paweł Okoński, przedstawiciel Banku Ochrony Środowiska. Prelegent podkreślił, że bank chętnie wspiera także inwestycje w termiczne przekształcanie odpadów. – Jesteśmy otwarci na finansowanie tego typu inwestycji – powiedział Paweł Okoński z BOŚ Banku.

Inwestycje są nieuniknione

Prof. Grzegorz Wielgosiński (Politechnika Łódzka) dokonał porównania instalacji termicznego przekształcania odpadów z nadal najbardziej popularnymi w Polsce elektrociepłowniami zasilanymi węglem. Prelegent ocenił, że stuprocentowe odzyskiwanie odpadów to niestety utopia i zawsze, nawet przy najwyższych poziomach recyklingu, do zagospodarowania pozostanie frakcja resztkowa. Tym bardziej, że w Polsce nadwyżkę pre-RDF nadal szacuje się na ok. 10 mln ton.

Przestarzałe kotły opalane węglem można wymienić na instalacje termicznego przetwarzania odpadów. O ile taka instalacja będzie spełniać odpowiednie wymagania, modernizacja w tym kierunku charakteryzuje się dużo niższymi emisjami m.in. dwutlenku siarki czy tlenków azotu.

Podczas konferencji omówiono także m.in. zagadnienia studium wykonalności inwestycji podczas modernizacji elektrociepłowni, case study z budowy elektrociepłowni z wykorzystaniem OZE, czy systemów monitoringu emisji zgodnych z konkluzjami BAT. Uczestnicy będą mogli także wirtualnie zwiedzić instalacje w Szwecji, Francji, Kopenhadze i Poznaniu.

Partnerami konferencji “Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów” są BOŚ Bank, Dalkia Wastenergy, Eco Legal, Envag i Suez.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024