Szybszy wzrost PKB, nowe miejsca pracy, oszczędności materiałowe a do tego ograniczenie negatywnych efektów środowiskowych – takie skutki może mieć dla Europy według raportu Fundacji Ellen MacArthur wprowadzenie w życie pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym.

„Ku gospodarce o obiegu zamkniętym – biznesowe uzasadnienie przyspieszonej zmiany” – pod takim tytułem kryje się opublikowany pod koniec ub. roku, a teraz przetłumaczony na język polski raport Fundacji Ellen MacArthur (pełną wersję załączamy poniżej), którego autorzy dowodzą, że gospodarka o obiegu zamkniętym może nie tylko rozwiązać problemy z zasobami, lecz także stanowić źródło wzrostu, tworzyć nowe miejsca pracy i ograniczać emisję dwutlenku węgla.

– Bezprecedensowy korzystny splot czynników technologicznych i społecznych, z jakim mamy dziś do czynienia, może ułatwić przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, zwłaszcza że potrzeba stworzenia nowego modelu gospodarczego, opartego o myślenie systemowe, zaznacza się coraz wyraźniej – piszą autorzy opracowania. Fundacja Ellen MacArthur przeprowadziła już wiele analiz poświęconych tematowi gospodarki o obiegu zamkniętym, a wspomniany raport stanowi podsumowanie dotychczasowych prac.

Dla dobra gospodarki

Eksperci fundacji szacują, że dzięki przestawieniu się na model gospodarki o obiegu zamkniętym europejski PKB mógłby wzrosnąć nawet o 11% do 2030 roku i 27% do roku 2050. Obecny scenariusz rozwoju zakłada odpowiednio 4% i 15%. Fundacja szacuje też  że  przy zaawansowanym scenariuszu gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorach produktów o średniej żywotności roczna oszczędność materiałów może w UE sięgnąć nawet 630 mld dolarów netto, a w przypadku dóbr szybko zbywalnych (FMGC, fast moving consumer goods) dodatkowy potencjał oszczędności może wynieść aż 700 mld dolarów w skali globalnej. Analizy przeprowadzone dla poszczególnych sektorów pokazały, że w samej tylko Wielkiej Brytanii możliwe jest zmniejszenie kosztów składowania odpadów o 1,1 mld dolarów rocznie oraz wygenerowanie dodatkowych 2 GWh energii elektrycznej.

Implementacja gospodarki o obiegu zamkniętym ma mieć również pozytywny wpływ na zatrudnienie. I to nie tylko z powodu zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników w obszarach recyklingu i przerabiania produktów. Dzięki rozbudowie logistyki odzysku, większej innowacyjności i przedsiębiorczości oraz nowemu modelowi gospodarki usługowej nowe miejsca pracy mogą powstawać w małych i średnich przedsiębiorstwach we wszystkich sektorach przemysłu. W przykładowej symulacji, przeprowadzonej dla Danii oszacowano, że gospodarka o obiegu zamkniętym mogłaby do 2035 roku zwiększyć potencjał zatrudnienia w tym kraju od 7,3 tys. do 13,3 tys. etatów.

Dla dobra przyrody

Fundacja Ellen MacArthur szacuje, że rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie może do 2030 roku przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o połowę w stosunku do obecnych poziomów (48% w sektorach transportu, systemach żywnościowych oraz istniejącej infrastrukturze; 83% do 2050 roku). Dodatkowe analizy dla poszczególnych sektorów wykazują, że dzięki ograniczaniu składowania odpadów organicznych Wielka Brytania mogłaby zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 7,4 miliona ton rocznie.

Rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym może też przynieść spadek konsumpcji materiałów pierwotnych i surowców o 32% do 2030 roku i 53% do 2050 roku w porównaniu do stanu obecnego.

Pełen raport można przeczytać TUTAJ.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Panie Bartku,
    Tak to sa korzysci netto dla calej gospodarki. Zapraszam do lektury calego raportu.
    z pozdrowieniami,
    Piotr

Skomentuj