Co czeka branżę wod-kan w 2018 roku? Wodociągowcy debatowali w Białowieży

Co czeka branżę wod-kan w 2018 roku? Wodociągowcy debatowali w Białowieży
ko
30.01.2018, o godz. 15:15
czas czytania: około 3 minut
0

Prawie 200 wodociągowców z całej Polski spotkało się w Białowieży na Regionalnej Konferencji Wodociągowej. Rozmawiano o prawnych i praktycznych aspektach zarządzania gospodarką wodno-ściekową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Część wykładową konferencji rozpoczął rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis. Mówił on o eksploatacji instalacji autotermicznej tlenowej stabilizacji osadów na podstawie 15-letnich doświadczeń. Prezentowana technologia znalazła zastosowanie w 2003 r. na terenie oczyszczalni w Giżycku, a dziś znajduje się już w 10 obiektach.

Przyszłość osadów ściekowych w kontekście przyjętego w ubiegłym roku stanowiska Komisji Helsińskiej omawiał natomiast prof. dr hab. inż. Marek Gromiec, przewodniczący Komisji Wodno-Ściekowej Krajowej Rady Gospodarki Wodnej. Podkreślał on, że już od marca znane są europejskie wytyczne na temat osadów ściekowych i ich wykorzystania w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie i na terenach zielonych, a także dla produkcji energii i w odzysku fosforu. Choć czas na przygotowanie stanowiska w tej sprawie minął już wiele miesięcy temu, to dopiero niedawno Ministerstwo Środowiska opracowało polską strategię postępowania z osadami ściekowymi.

Gminy czekają nowe zadania

Profesor Ziemowit Suligowski z Politechniki Gdańskiej przedstawił nowe zadania gmin wynikające z wejścia w życie z początkiem tego roku Prawa wodnego. Chodzi m.in. o dostosowanie do zmian klimatu poprzez planowanie przestrzenne, m.in. sieci wod-kan. Doświadczenia Wodociągów Białostockich w renowacji sieci kanalizacyjnej opisał natomiast Mariusz Tarnowski, kierownik Działu Sieci Kanalizacyjnej.

Zainteresowaniem uczestników cieszyły się też dwa panele dyskusyjne zorganizowane drugiego dnia konferencji. W pierwszym pod hasłem „Forum Menedżerów” wzięli udział prezesi przedsiębiorstw: Paweł Solis z Wołomina, Andrzej Michalski z Wysokiego Mazowieckiego, Mieczysław Kostyra z Otwocka i Paweł Specjalski z Marek. Rozmawiano m.in. o sposobach pozyskiwania unijnych środków na inwestycje we współpracy z gminą oraz o tym, czy łączenie funkcji publicznych może sprzyjać rozwojowi przedsiębiorstw.

Drugi panel dyskusyjny przygotowany został przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” i dotyczył obowiązków wynikających z nowego Prawa wodnego oraz rozporządzenia taryfowego. Zagadnienia referowali prawnicy Paweł Sikorski z IGWP oraz prof. Bartosz Rakoczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wyróżnienia dla wodociągowców

Jak co roku podczas wieczornego spotkania do rąk zasłużonych wodociągowców trafiły wyróżnienia i statuetki. Żubry Technologii 2017 otrzymały przedsiębiorstwa wod-kan ceniące innowacyjność i wdrażające nowe technologie. Były to: Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy, Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brodnicy, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Darłowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Błoniu.

Tytuł Managera Roku 2017 otrzymał Tomasz Breńko z MPWiK w Sokółce, tytuł Budowniczego Wodociągów – Leszek Kłębucki ze spółki Miejska Energetyka Cieplna Wodociągi i Kanalizacja „EWIX” w Górowie Iławieckim. Wodociągowcem Roku 2017 ogłoszono Edwarda Żołądkiewicza, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Morągu, zaś Wodoskar Roku trafił do Doroty Jakuty, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie i Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie wręczyły także przyznane przez siebie wyróżnienia i podziękowania. Trafiły one do dyrektor RSW Ewy Jaroszewskiej, Romana Churskiego z Józefowa i Waldemara Prończyka ze spółki Vapro.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024