Odpowiedź na to pytanie będzie można podczas szkolenia on-line „Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi: prawo i praktyka” we wtorek 18 marca.
Zawiłe przepisy
– Według danych Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w 2022 r. odnotowano łącznie 463 miejsca porzucenia odpadów niebezpiecznych, w tym również w mieszaninach z innymi niż niebezpieczne – mówi Anna Popławska, ekspert w zakresie gospodarki odpadami oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania środowiskowego, jeden z prelegentów szkolenia.
Dodaje, że nawet najmniejsza działalność gospodarcza może spowodować ich powstanie, co wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących prawidłowe z nimi postępowanie. – Kolejni posiadacze (zbierający, przetwarzający) również mają szereg obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów, które do łatwych w interpretacji nie należą – zauważa Anna Popławska
Nasze szkolenie pozwoli zrozumieć te przepisy i bezstresowo przejść możliwe kontrole.
Sprawozdawczość
– Dodatkowo wiedza zdobyta podczas szkolenia pomoże we właściwej organizacji miejsca magazynowania odpadów niebezpiecznych, przygotowaniu ewidencji odpadów, wprowadzeniu zmian w regulaminie gminnym gospodarki odpadami w zakresie odpadów niebezpiecznych z nieruchomości niezamieszkałych – mówi Izabela Wołosiak, MBA, ekspert w zakresie konsultingu odpadowego, zarządzania procesami i kontrolingu.
Planowana tematyka szkolenia to:
* obowiązki gospodarującego odpadami niebezpiecznymi, podlegające również kontroli organów ochrony środowiska i Inspekcji Ochrony Środowiska
* zasady magazynowania odpadów niebezpiecznych
* faktyczna odpowiedzialność w obrocie odpadami niebezpiecznymi, sankcje
*na co zwrócić uwagę, by obrót odpadami niebezpiecznymi nie okazał się nielegalny?
* ewidencja i znakowanie odpadów niebezpiecznych
* obowiązki gminy w zakresie organizacji zbiórki odpadów niebezpiecznych
Więcej:
Komentarze (0)