Ćwierć miliarda złotych na miejskie inwestycje wodociągowe. Cena wody bez zmian

Ćwierć miliarda złotych na miejskie inwestycje wodociągowe. Cena wody bez zmian
szp
28.01.2021, o godz. 6:35
czas czytania: około 3 minut
0

Na rozbudowę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej wodociągi w Szczecinie planują wydać ponad 250 mln zł. Wśród zadań znalazły się m.in. dokończenie modernizacji największej magistrali i wymiana sieci. Jak zapewnia przedsiębiorstwo, inwestycje nie wpłyną na ceny wody i ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Taka kwota wpisana została do Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2021-2024. Odpowiednią uchwałą w tej sprawie przyjęła Rada Miasta Szczecin.

„Realizacja zadań zapisanych w dokumencie zapewnić ma mieszkańcom Szczecina nieprzerwaną dostawę czystej i bezpiecznej wody do picia oraz odbiór i oczyszczanie ścieków. Zaplanowane miastotwórcze przedsięwzięcia uzupełniają aktualnie realizowane oraz nadchodzące inwestycje miejskie, są spójne z Wieloletnim Programem Rozwoju Szczecina na lata 2021-2025 i doskonale korespondują z proekologiczną ideą rozwoju metropolii” – czytamy w komunikacie.

„Plan został przygotowany w oparciu o możliwości techniczne oraz finansowe największej miejskiej spółki, a kolejne inwestycje wykorzystujące najnowsze technologie produkcji wody i oczyszczania ścieków posłużą zachowaniu bioróżnorodności Szczecina. Pozwolą w najmniej uciążliwy sposób korzystać ze środowiska naturalnego i jednocześnie osiągnąć strategiczne cele rozwoju przedsiębiorstwa – stwierdzają przedstawiciele ZWiK.

Na co zostanie wydane 250 mln zł?

Plan obejmuje szereg inwestycji rozbudowujących sieci i obiekty służące do uzdatniania i przesyłu wody. Wśród nich największe zadania to dokończenie modernizacji naszej największej magistrali wodociągowej tzw. „miedwianki” i samego Zakładu Produkcji Wody „Miedwie” oraz wymiana sieci wodociągowej z azbestocementu. Koszty realizacji wszystkich wodnych zamierzeń w latach 2021- 2024 wyniosą ok. 125,7 mln złotych.

Kolejne zadania dotyczą kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków. Najważniejsze z nich to dokończenie modernizacji oczyszczalni ścieków Zdroje, inwestycje poprawiające efektywność działania oczyszczalni Pomorzany oraz renowacja szczecińskich sieci kanalizacyjnych. Planuje się, że wykonanie wszystkich zadań pochłonie kwotę ok.126,8 mln złotych. W planie przewidziane są również kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii tj. budowa nowych farm fotowoltaicznych, które zapewnią tańszą energię dla funkcjonowania obiektów ZWiKu. Już teraz własne źródła zapewniają ponad 25% potrzebnej energii w szczecińskich wodociągach!

Inwestycje ZWiK będą finansowane ze środków własnych oraz dostępnych dotacji i preferencyjnych pożyczek. „Spółka systematycznie i skutecznie optymalizuje koszty swojego funkcjonowania w celu utrzymania cen swoich usług na jak najniższym poziomie. Dlatego wskazane w planie inwestycje i zadania wykonywane będą przy założeniu, że w Szczecinie taryfy za wodę i ścieki pozostaną na obecnym poziomie” – zapewnia przedsiębiorstwo.

Ekologia: odpady i woda w Szczecinie

Woda i ekologia to jedne z kluczowych wartości wpisanych w markę miasta, Szczecin Floating Garden 2050. Zgodnie z ideą pływającego ogrodu myśląc o rozwoju, Szczecin ma łączyć to co charakterystyczne dla miasta z cechami miejsca dobrego do życia, a tym samym udowadniać, że nowoczesna metropolia nie musi przytłaczać.

Jak zapewniają przedstawiciele spółki, w Szczecinie ważne jest odpowiedzialne podejście do gospodarowania zasobami naturalnymi, stąd powrót miasta nad wodę, dbałość o ochronę środowiska i inwestycje podnoszące jakość życia.

„Dzięki takiemu podejściu Szczecin staje się miastem coraz bardziej ekologicznym (budowa i uruchomienie spalarni odpadów Eco Generator, inwestycje w infrastrukturę ZWiK), otwartym (inwestycje drogowe, przebudowa głównych arterii Szczecina), zwróconym w stronę wody (stworzenie portu jachtowego North East Marina)” – czytamy w komunikacie ZWiK.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024