Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Czas na deszczówkę! STORMWATER POLAND 2022

Czas na deszczówkę! STORMWATER POLAND 2022
PU
28.09.2022, o godz. 14:35
czas czytania: około 4 minut
0

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie z perspektywy deszczu, deszczówki i gospodarowania wodą było lato tego roku. Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy to ostatni dzwonek, żeby w dobie dynamicznie zmieniającego się klimatu w sposób kompleksowy pomyśleć o deszczówce. Odpowiedzi na te kwestie starają się poszukać uczestnicy konferencji STORMATER POLAND 2022, która odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Czas na deszczówkę to hasło przewodnie tegorocznej, szóstej już edycji konferencji STORMWATER POLAND 2022. Nie bez przyczyny. Należy chyba zgodzić się z twierdzeniem, że tegoroczne lato było bardzo trudne. Było upalnie, towarzyszyła nam susza przerywana przez krótkie, ale gwałtowne i obfite opady deszczu. Nie było to lato łatwe dla wielu mieszkańców miast, którzy zmuszeni byli przetrwać upały na betonowych wyspach ciepła, ale również dla operatorów systemów odwodnieni, którzy zmagali się z podtopieniami. Do tego wszystkiego musimy pamiętać o problemach związanych z niedofinansowaniem usług, wzrostem cen i postępującą inflacją. A na koniec jeszcze katastrofa ekologiczna Odry.

Szukając rozwiązań

Powyższe obserwacje przekonują, że trzeba się spotykać i nie tylko mówić o wyzwaniach z zakresu gospodarowania wodą w Polsce, ale poszukiwać – i to pilnie – dróg i sposobów ich rozwiązywania. Temu właśnie ma służyć szósta edycja konferencji STORMWATER POLAND, która tym razem nietypowo odbywa się wczesną jesienią, a nie wczesną wiosną. Program konferencji doskonale wychodzi naprzeciw tym potrzebom, odnosząc się do najlepszych praktyk zagranicznych i krajowych.

Zrobione na Śląsku

To tytuł pierwszej sesji konferencji, podczas której prezentowane są konkretne projekty (np. Katowice, czy Zabrze) dotyczące wód opadowych, zwiększania ich retencji i wykorzystywania na miejscu celem zmiany miast Górnego Śląska i Zagłębia dla lepszej przyszłości, czyli poprawy standardu życia ich mieszkańców i uodpornienia na postępujące zmiany klimatu. Takie projekty mogą wpisywać się w ogólną transformację całego regionu i stanowić dobry wzór do naśladowania w innych częściach kraju. Ponadto sesja ma służyć demonstracji technologii i rozwiązań w obszarze wód opadowych, które powstają, są produkowane lub mają swoje pionierskie zastosowania w tym przemysłowym sercu Polski.

Deszczówka nie musi być ściekiem

W drugiej sesji na pierwszy plan wysuwa się zagadnienie wpływu jakości odpływów wód opadowych lub roztopowych na wody odbiorników. Prelegenci i uczestnicy mierzą się z pozoru nierozwiązywalnym problemem kanalizacji ogólnospławnych. Założeniem organizatorów jest, aby głos na sesji zabrali eksploatatorzy, którzy nie uciekali przed tym wyzwaniem, lecz potrafili rozdzielić kanalizację ogólnospławną nawet w skali dużego miasta, pozyskali pozwolenia wodnoprawne na działanie przelewów burzowych zgodne z aktualnymi wymogami ustawy Prawo wodne, lub też zastosowali rozwiązania ograniczające ilość przelewów i ich uciążliwość dla odbiorników wodnych. Wystąpienia te uzupełniają prezentacje rozwiązań technicznych, które mogą pomagać w zwiększeniu retencyjności systemów kanalizacji ogólnospławnych i redukcji liczby przelewów oraz ogólnemu obniżeniu ładunku zanieczyszczeń odprowadzanych z wodami opadowymi i roztopowymi.

Inteligentna infrastruktura deszczowa

Kolejna sesja konferencji wybiega nieco w przyszłość. Uczestnicy będą dyskutować na temat stanu i perspektyw inteligentnej infrastruktury deszczowej. Nawet dla mniejszych miejscowości nie jest to mrzonka, czy futurologia. Sztuczna inteligencja, systemy ekspertowe, przeszukiwanie dużych zbiorów nie muszą być tylko hasłem w przypadku wód opadowych, i to w bardzo odległej przyszłości. Takie rozwiązania są już stosowane w praktyce dla deszczówki na świecie i w Polsce, i niosą konkretne korzyści i oszczędności. Organizatorom chodzi przede wszystkim o to, by namówić uczestników do jak największej aktywności w tym obszarze, a sprzyja temu właśnie ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju program „Hydrostrateg”. To pierwszy taki fundusz dedykowany wodzie w Polsce i olbrzymia szansa dla całej branży na rozwój. Bez innowacji, bez inteligencji i bez dbałości o deszczówkę nie uda się sprostać temu wyzwaniu w polskich miastach i przyczynić się do zapewnienia lepszej przyszłości przyszłym pokoleniom.

Utrzymanie systemów odwodnienia i retencji

Wybiegając w przyszłość i realizując nowe projekty, nie wolno zapomnieć, że w coraz większym stopniu wszyscy musimy dbać o to, co już zostało wybudowane lub przejęte do eksploatacji. Przybywa kilometrów kanalizacji deszczowych, liczby obiektów retencjonujących i rozsączających wody opadowe lub roztopowe, a wszystkie te sieci i obiekty bez odpowiedniej eksploatacji i utrzymania szybko się starzeją. Stąd też potrzeba osobnego bloku dedykowanego utrzymaniu systemów odwodnienia i retencji. Utrzymanie to bowiem nie tylko finansowanie. W trakcie tej sesji głos zabiorą eksploatatorzy i współpracujący z nimi inżynierowie, którzy mają doświadczenia w przywracaniu funkcji sieciom i obiektom po latach ich nieprawidłowej eksploatacji lub w renowacji systemów odwodnienia, które dawno zakończyły okres swojej amortyzacji.

Uczestnicy o konferencji

– To doskonałe miejsce, żeby podzielić się naszymi nowymi rozwiązaniami, wysłuchać inwestorów, przede wszystkim tego, jakie są ich oczekiwania i z jakimi trudnymi sytuacjami mierzą się na co dzień – mówi Maciej Siecla, prezes zarządu Hauraton Polska Sp. z o.o.

– Myślę, że to jest świetna okazja do wymiany doświadczeń praktycznych i teoretycznych, i to jest takie wydarzenie, podczas którego trzy światy – nauka, biznes i samorząd – spotykają się w jednym miejscu – mówi dr hab. inż. Maciej Mrowiec z Politechniki Częstochowskiej.

– Jestem pod wrażeniem tegorocznej konferencji. Tę jakość i ten standard na pewno należy kontynuować – mówi Stanisław Drzewiecki, prezes zarządu MWiK w Bydgoszczy.

– Konferencja Stormwater jest bardzo ważna, ponieważ łączy ze sobą wiele branż i wiele dziedzin, nie tylko w kwestiach gospodarowania wodami opadowymi – mówi dr Piotr Reda ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.

– Dobre doświadczenia dają bardzo dobry impuls do kolejnych ciekawych rozwiązań, a te napędzają rozwój całej branży – mówi dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes zarządu spółki Tarnowskie Wodociągi.

Partnerem medialnym konferencji STORMWATER POLAND 2022 jest Portal Komunalny.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024