Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Częstochowa inwestuje w ochronę środowiska

Częstochowa inwestuje w ochronę środowiska
Barbara Krawczyk
07.03.2020, o godz. 8:36
czas czytania: około 2 minut
1

Montaż kolektorów słonecznych, modernizacja systemów grzewczych czy eliminacja azbestu to obszary, które otrzymają wsparcie, w ramach uchwał podjętych przez Radę Miasta Częstochowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Radni w Częstochowie przyjęli uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania oraz sposobu rozliczania dotacji celowych na dofinansowanie realizowanych przez osoby fizyczne zadań inwestycyjnych z zakresu ochrony środowiska związanych z ochroną powietrza. W ich efekcie ma poprawić się stan środowiska, w tym jakość powietrza.

Modernizacja systemów grzewczych

Dotacja zostanie udzielona na likwidację kotła starego opalanego węglem, miałem, koksem lub ekogroszkiem i zastąpienie go podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania, ogrzewaniem elektrycznym (w tym pompą ciepła – oprócz urządzeń przenośnych), kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe z automatycznym sposobem zasilania paliwem bez rusztu awaryjnego, który spełnia przynajmniej standard emisyjny zgodny z 5. klasą granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012.

Inwestycja zostanie dofinansowana w wysokości 70 proc. kosztów netto wykonania przyłącza do węzła cieplnego wraz z węzłem lub zakup nowego źródła ciepła (bez kosztów projektu, montażu oraz dodatkowych materiałów), jednak nie więcej niż 5 tys. zł w przypadku zastąpienia kotła opalanego węglem podłączeniem do sieci co, ogrzewaniem elektrycznym, kotłem gazowym lub olejowym.

Kwota dotacji przy wymianie na kocioł na paliwo stałe wyniesie do 50% ceny netto nowego pieca, nie więcej niż 3 tys. zł.

Kolektory słoneczne i eliminacja azbestu

Dotacja obejmie pokrycie części kosztów zakupu i montażu kolektorów wspomagających system grzewczy bądź służących do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynkach i lokalach mieszkalnych. Dofinansowanie wyniesie do 50 proc. poniesionych kosztów netto (bez kosztów projektu), jednak nie więcej niż 5 tys. zł.

Środki zostaną wypłacone w przypadku demontażu płyt azbestowo-cementowych (płaskich i falistych) z dachu bądź elewacji, ich zabezpieczenia, załadunku, transportu oraz unieszkodliwienia na uprawnionym składowisku. Kwota dotacji wyniesie do 60% kosztów netto poniesionych przez wnioskodawcę – nie więcej niż 4 tys. zł.

Zadania inwestycyjne będą kwalifikowanie do dofinansowania według kolejności złożenia kompletnego wniosku w ramach środków zabezpieczonych na ten cel w budżecie miasta.
Treść uchwał można zapoznać się pod poniższymi linkami.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


ja-nek

Komentarz #46125 dodany 2020-03-08 20:49:31

ELIMINACJA AZBESTU - czy to nie eko-bzdura?. Wg mojej wiedzy azbest jest szkodliwy tylko w czasie obróbki...a poza tym ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Niebezpieczne sa właśnie cienkie włókna powstające i wdychane w czasie pracy z azbestem....Jak już jest to lepiej zostawić go w spokoju. KOLEKTORY SŁONECZNE - a jak to się bedzie utylizować za 20 lat? I ile to będzie kosztowało?

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024