Przed końcem kwietnia do Częstochowy trafią pierwsze z 15 autobusów elektrycznych, zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w fabryce Autosan. Wszystkie autobusy – pierwsze w pełni elektryczne w mieście – będą dostarczone do końca tego roku.

“Pierwszy testowo jeżdżący elektryczny autobus z Sanoka zebrał u nas dobre recenzje wśród kierowców i pasażerów, więc mam nadzieję, że te dedykowane nam egzemplarze też wkrótce sprawdzą się już na częstochowskich trasach” – ocenił w środę prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Przypomniał, że wprowadzenie do taboru MPK autobusów elektrycznych to ważny element miejskiego programu “Lepsza Komunikacja”, służącego ekologii i rozwojowi elektromobilności.

W ostatnim czasie z linii produkcyjnej polskiej fabryki Autosan zjechał pierwszy egzemplarz autobusu elektrycznego zamówionego przez częstochowskie MPK. Najpierw auto w biało-czerwonych barwach częstochowskiej komunikacji miejskiej będzie testowane na drogach Podkarpacia.

“Komplet 15 autobusów elektrycznych, zamówionych u sanockiego producenta (…) pojawi się na ulicach miasta w tym roku. Pierwsze gotowe do obsługi pasażerów pojazdy z zakontraktowanej floty zostaną dostarczone do siedziby MPK do końca kwietnia” – poinformował w środę częstochowski Urząd Miasta.

Nowe autosany będą pierwszymi w pełni elektrycznymi autobusami w taborze miejskiego przewoźnika. Przez kilka ostatnich miesięcy w mieście sprawdzany był egzemplarz testowy takiego samego modelu, jaki zamówiło – w formie najmu długoterminowego – częstochowskie MPK.

Autobusy Sancity 12LFE wyposażono w silniki TM4 oraz baterie firmy Impact. Ładowanie odbywać się będzie za pomocą ładowarek firmy Enika typu plug-in. Autobusy będą mogły przejechać ok. 300 km bez konieczności doładowywania. Będą miały m.in. klimatyzację i monitoring.

 

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj