Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Częstochowa. Upubliczniono wizualizację Placu Biegańskiego – wizytówki miasta

Częstochowa. Upubliczniono wizualizację Placu Biegańskiego – wizytówki miasta
jw
15.01.2024, o godz. 9:13
czas czytania: około 2 minut
0

Jak będzie wyglądał Plac Biegańskiego? Na to pytanie odpowiada wizualizacja koncepcji zmian, która została zaprezentowana w Urzędzie Miasta przez przedstawicieli Grupy Verso. Opracowanie programu funkcjonalno-przestrzennego oraz kierunków rewitalizacji dla nowej inwestycji to punkt wyjścia do starania się o środki unijne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Plac Biegańskiego pełni kluczową rolę jako serce i dumna wizytówka miasta, dlatego trzeba zaakcentować jego reprezentacyjny charakter. Powinien być też uniwersalny, bo to miejsce i dla poważnych wydarzeń, np. o charakterze patriotycznym, i dla rozrywki, czyli koncertów małych i dużych, a także dla wydarzeń kulturalnych i handlowych, jak targi, wystawy i jarmarki. Chcemy, żeby częstochowianie chętnie się tu spotykali, ale także by z dumą pokazywali to miejsce swoim znajomym z innych miast. Aby przyciągnąć mieszkańców w różnym wieku, proponujemy dużą altanę, ławki, całoroczną kawiarnię i zielone strefy relaksu, w tym fontanny uwielbiane przez dzieci. Gastronomia w tym przypadku jest nieodzowna, tak jak zacienione miejsca odpoczynku. Będzie więcej drzew i roślinności – komentował prezentację prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Odbudowa Odwachu

Zespół urbanistyczny Ratusza jest obecnie niepełny ze względu na brakujący budynek po jego wschodniej stronie. Nowa koncepcja zakłada odbudowę Odwachu bis w historycznej lokalizacji, gabarytach i formie. Nowy budynek miałby zostać wykorzystany z myślą o punktach gastronomicznych, stanowiących zachętę do dłuższego spędzania czasu na placu.

Wytyczne z opiniami

W czasie spotkania szczegóły rozwiązań tłumaczyli Jakub Cieślik i Kamil Cierpioł, którzy w swoich pracach projektowych odnieśli się w głównej mierze do zebranych sugestii i opinii mieszkańców, ale sporo uwag zostało zgłoszonych przez Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy, Centrum Usług Komunalnych, Stowarzyszenie Demokratyczna RP, Miejski Zarząd Dróg czy Miejską Pracownię Urbanistyczno-Planistyczną. Spostrzeżenia i propozycje zmian czy modyfikacji, jakie można wprowadzić na placu, stały się wytycznymi, na których Grupa Verso oparła swoje opracowanie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024