W tym roku mieszkańcy Krotoszyna będą mogli bezpłatnie oznakować swoje psy elektronicznym czipem.

Głównym założeniem akcji jest uporządkowanie problemu wałęsających się, bezdomnych psów. Mikroczipowa identyfikacja, która przypisze zwierzę do właściciela, ułatwi ustalenie, czy pies jest bezpański. Ułatwi też odnajdywanie zgubionych pupili.

Koszty czipowania w bieżącym roku pokryje Urząd Miejski, na co przewidziano w budżecie 50 tys. złotych. Oznakowanie jednego psa kosztuje około 40 zł. Urząd planuje rozpoczęcie akcji w marcu lub kwietniu i kontynuowanie jej w latach następnych.

Zabieg nie jest dla psa bardziej uciążliwy od rutynowej wizyty u weterynarza. Mikroczip umieszcza się w szyi lub między łopatkami. Strażnik miejski oraz pracownik schroniska przy pomocy specjalnych aparatów będzie mógł odczytać informację zawartą w mikroczipie. 

Posiadacze psów będą zgłaszali się do lecznicy weterynaryjnej z dowodem tożsamości oraz dokumentami potwierdzającymi prawo do zwierzęcia, np. z książeczką weterynaryjną. Szczegółowe informacje o elektronicznej identyfikacji psów zostaną opublikowane na stronie internetowej miasta.

źródło: krotoszyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj